fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rodzaje bram

Bramy muszą przechodzić regularne konserwacje oraz przeglądy, aby funkcjonować bezawaryjnie przez wiele lat. Chociaż każdy z nas wie, jak wygląda brama, to jednak nie każdy posiada wiedzę na temat ich złożonej konstrukcji, różnorodności i normach, jakie musi ona spełnić. Producentami na skalę europejską którzy wiele znaczą na rynku są polskie rodzime firmy. Zagraniczne firmy natomiast bardzo dobrze funkcjonują na terenie Polski. Jak widać, już nie tylko wyprodukowane w Polsce drzwi i okna to budowlane wyroby, które zalewają Europę. (uprawnienia budowlane kontakt)

Rodzaje bram
Rodzaje bram

Charakterystyka bram

Chociaż każdy z nas zna wyroby budowlane jakimi są drzwi czy okna oraz orientuje się, jak wygląda ich montaż, czy jakie mają zalety i wady, to jednak w przypadku bram sytuacja wygląda inaczej. To sprawia, że odbiorcom należy przybliżyć tą tematykę, wskazać na co zwraca się uwagę podczas ich projektowania, przy zamówieniach oraz podczas zakupu. Nie bez znaczenia są również obowiązujące badawcze normy. Od wielu lat Zakład Inżynierii Budowlanych Elementów przeprowadza specjalistyczne rodzaje badań we własnym laboratorium, jak i w laboratoriach u producentów w formie in situ. Czasami badane konstrukcje bram zadziwiają swoimi gabarytami. (uprawnienia budowlane 2022)

Elementy bram

Brama składa się z takich elementów jak skrzydło bramy, bramowa kurtyna, przejściowe drzwi ościeżnica, prowadnica, nadproże, próg oraz prowadzący element.   (uprawnienia budowlane program) Bramowe skrzydło to część ruchoma w bramie, którą przeznacza się w celu zamykania otworu, a kurtyna bramowa to pojedynczy giętki element, albo też układ podłużnych połączonych sztywnych elementów. Przejściowe drzwi, jak sama nazwa wskazuje służą dla pieszego ruchu. Przy bramie ościeżnice montuje się w otaczającej konstrukcji w miejscu, gdzie porusza się bramowe skrzydło. Prowadnica z kolei to nieruchoma część, która prowadzi albo podtrzymuje też bramowe skrzydło. Mówiąc o nadprożu przy bramie, jest to górny zwykle poziomy element ościeżnicy, a próg to dolny element ościeżnicy, który montuje się poziomo. Ostatnim z elementów jest prowadzący element, który przeznacza się do prowadzenia bramowego skrzydła podczas wykonywania przez niego ruchu.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Różne typy bram

Na rynku wyróżnia się różne typy bram, w zależności od ich przeznaczenia. Pierwszą z nich jest normalna brama, która zamyka otwór. Przeznacza się ją dla ruchu pieszego oraz pojazdów. Kolejną bramą jest brama garażowa, którą instaluje się w obiektach oraz na terenach wyznaczonych do parkowania samochodów. Następnym typem bram jest brama przemysłowa. Instaluje się ją na terenie obiektów przemysłowych. Ostatnią bramą jest ogrodzeniowa brama, która pozwala wjechać na prywatną posesję bądź na przemysłowe obiekty. Patrząc na to, jak skonstruowane jest skrzydło oraz na to, jak otwiera się brama wyróżnia się bramy: wahadłowe, rozwierane, składane, składano – rozwierane, składano – przesuwne, przesuwno – podnoszone, przesuwno – opuszczane, podnoszono – składane, podnoszono – uchylne, zwijane segmentowe oraz rolowane. Terminologia, która wiąże się z bramami w handlowych i przemysłowych obiektach, a także w garażach mieszkalnych budynków zawarta jest w normie PN-EN 12433-1.(program egzaminu na uprawnienia

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com