fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Redukowanie emisji dwutlenku węgla poprzez energię z gruntowych wód

Technologia określana jako FCH polega na pozyskiwaniu energii zarówno chłodu, jak i ciepła z gruntowych wód. Tak pozyskaną energię wykorzystuje się przy zasilaniu klimatyzacyjnych urządzeń. Energia pozyskiwana z gruntowych wód w celu chłodzenia oraz ogrzewania wentylacyjnego powietrza w instalacji o typie HVAC dla budowli i budynków to najtańszy a zarazem najlepszy przykład związany z utylizowaniem emitowania cieplarnianych gazów. Oszacowanie wielkości energii w gruntowych wodach jest trudne, ponieważ jest to wielki i nieograniczony magazyn. Posiada on stałe parametry, które nie zależą od słońca czy wiatru. (uprawnienia budowlane cennik) 

Redukowanie emisji dwutlenku węgla poprzez energię z gruntowych wód
Redukowanie emisji dwutlenku węgla poprzez energię z gruntowych wód

Energia z magazynów naturalnych

Obecnie pozyskiwanie energii z naturalnych magazynów, ze słońca czy wiatru powinno stanowić jeden z podstawowych celów dla ekologów, urbanistów czy architektów. Takie naturalne magazyny znajdują się w gruntowych wodach. Trzeba mieć na uwadze, że architekt oraz urbanista rozpoczyna proces związany z projektowaniem. To do nich w związku z tym należą decyzje odnośnie kosztów bądź ochrony środowiska. Technologia FCH pozyskująca energię z gruntowych wód stanowi trzecią energię naturalną. Dostęp do niej wynosi 24 godziny na dobę. Do zalet tej energii zalicza się fakt, że w skali roku jej moc jest na stałym poziomie. Dostęp do niej znajduje się na każdej geograficznej szerokości. Moc energii, jaka gromadzi się w gruntowych wodach nie szkodzi ozonosferze. Pozwala ona redukować duże ilości emitowanego dwutlenku węgla.  (uprawnienia budowlane program) 

Technologia FCH HVAC

Wykorzystanie technologii FCH HVAC pozwala korzystać z energii, która znajduje się w gruntowych wodach. Stosowana jest ona obecnie na wielu obiektach w Polsce. Można znaleźć ją w Sosnowcu, Zamościu, Warszawie, Gdańsku czy w Olsztynie. Powierzchnia łączna budynków z zastosowaną instalacją FCH to ponad 90 000 m2. Średnie roczne koszty związane z eksploatacją to zaledwie około 4 euro/m2/rok. W ten sposób można aż pięciokrotnie zredukować koszty eksploatowania. Odnotowuje się też aż pięciokrotną redukcję CO2.  (uprawnienia budowlane segregator)   

Temperatura gruntowej wody

Woda gruntowa w zimie oraz w lecie na głębokości wynoszącej 10 metrów posiada stałą temperaturę. Jej poziom wynosi +10°C. Rozkład temperatury na 12 metrach głębokości wskazuje, w jaki sposób zmienia się temperatura gruntowej wody na głębokościach. Na poziomie 10 metrów ponad powierzchnią terenu wartość temperatury jest stała i wynosi +10°C i parametr ten stosuje się do instalacji HVAC w technologii FCH. Badania temperatury gruntowej wody na 45 metrach głębokości w 2013 roku w Zamościu pozwoliły wyznaczyć moc energii w tej wodzie, która uzależniona była od danej temperatury z przedziału +11°C do +32°C. Wystąpiła tu duża zależność między mocą odwiertu od danej temperatury oraz od głębokości. Ciekawy okazał się temperaturowy rozkład do 22 metrów głębokości, gdzie delta była na poziomie +5°C. W przedziale 22 do 45 metrów delta również była na takim samym poziomie. (uprawnienia budowlane 2023)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com