fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wybór pompy ciepła

Chcąc zaopatrzyć się w pompę ciepła należy pamiętać o prawnych wymaganiach, jakie należy spełnić. Od kilku lat na rynku sprzedaż pomp ciepła uległa wzrostowi. Wiąże się to z faktem, że obecne techniczne wymagania stawiane dla budynków, jakie są zawarte w technicznych warunkach sprawiają, że na ogół tylko pompa ciepła potrafi spełnić wszystkie zawarte tam wymagania odnośnie energetycznej efektywności. Gminy na terenie Polski podały datę, do której można korzystać w swoim gospodarstwie domowym z tzw. kopciuchów. Jesieniom 2021 roku ceny gazu uległy drastycznym wzrostom. Cena węgla także wzrosła, nawet o kilkaset procent. To wszystko, plus dodatkowo wojna, jaka toczy się cały czas na Ukrainie przyczynia się do dalszych wzrost cen węgla oraz gazu. Ceny związane z elektryczną energią nie ulegały wcześniej tak szybkim wzrostom. Na tej podstawie można śmiało stwierdzić, że sezon grzewczy 2021/2022 przyniósł najtańsze rozwiązanie, jakim jest pompa ciepła.  (uprawnienia budowlane program) 

Wybór pompy ciepła
Wybór pompy ciepła

Dwa warianty pomp ciepła

Mówiąc o pompie ciepła można wyróżnić dwa jej warianty. Może być to pompa monoblok albo pompa split. Obie pompy bardzo dobrze współpracują z instalacją ogrzewania centralnego oraz z ogrzewaniem ciepłej użytkowej wody. Pompa monoblok jest to pompa, gdzie cały termodynamiczny jej obieg zawarty jest w jednym bloku. Monoblok ma swoje miejsce na zewnątrz budynku, a za pomocą izolowanych rurociągów dostarcza się do budynku ciepłą wodę. Rurociąg bardzo często musi być ogrzewany, aby w razie awarii bądź postoju w sezonie zimowym woda znajdująca się w rurach nie uległa zamarznięciu.  (uprawnienia budowlane kontakt)  

Pompa ciepła o typie split

Pompa ciepła o typie split ma taką konstrukcję, że większość z jej układu ma swoje miejsce na zewnątrz budynku. Znajduje się tam sprężarka, parownik oraz rozprężny rodzaj zawodu. Wewnątrz budynku znajdziemy natomiast skraplacz oraz czasami superheater, a także hydrauliczny moduł. Przy zastosowaniu pompy ciepła o typie split nie ma potrzeby ogrzewania rurociągów. Jednak ich izolacja jest nadal bardzo potrzebna. Tego rodzaju urządzenia obecnie są najbardziej popularne na rynku. Zastosowanie takiego rozwiązania jednak powoduje, że powstają pewne ograniczenia odnośnie rodzaju zastosowanych czynników o charakterze roboczym. (uprawnienia budowlane 2022) 

Praca pomp ciepła z różnymi źródłami

Pompy ciepła mogą bardzo dobrze pracować z różnymi cieplnymi źródłami. (uprawnienia budowlane) Do takich źródeł można zaliczyć między innymi powietrze. Jednak pompy wykazują również bardzo dobrą współpracę z gruntową wodą, jak też z gruntowymi wymiennikami. Przemysłowe rozwiązania mogą zakładać, że źródłem ciepła będą ścieki, albo też inne rodzaje źródeł, jakie nazywa się odpadowym ciepłem. Należy jednak zauważyć, że większość sprzedawanych na polskim rynku pomp ciepła zalicza się do pomp powietrznych, dlatego też warto skupić na nich swoją uwagę. Z pewnością przyniosą one oszczędności zarówno na co dzień, jak w sezonie grzewczym, gdzie zapotrzebowanie na ciepło wzrasta. Na obecną chwilę pompy stanowią najtańsze rozwiązanie, jakie można zastosować zarówno w nowo powstających budynkach, jak i w obiektach, które już istnieją. (uprawnienia budowlane segregator )  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com