fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Realia ukazane podczas montowania okien

Montaż okien w licu ściany pomimo wcześniejszych konsultacji z architektem może posiadać liczne wady. Kotwy mogą być cięte z blachy, a zamiast pianki poliuretanowej pojawia się niekiedy tynk. Okna też często mogą przylegać na styk do ościeży i pojawia się w związku z tym szczelina. Ściany tworzą się często mokre a okna zabrudzone. Zarówno jakość w wykonaniu, jak i nowoczesność profili, okien, szyb, okuć, uszczelniania czy lakierów okiennych nieustannie wzrasta, a montaż obarczany jest coraz częściej wadami i od lat ta sytuacja nie ulega zmianie. Często o montażu decyduje niski poziom ceny oraz szybkość montowania. Inwestorzy nie rzadko wprowadzani są w błąd otrzymując informację, że warstwowy montaż okien powszechnie się stosuje. To prowadzi do sytuacji, że okna zostają wadliwie zamontowane.  (uprawnienia budowlane kontakt)

Realia ukazane podczas montowania okien
Realia ukazane podczas montowania okien

Poprawny montaż okien

Przeprowadzenie odpowiedniego montażu okien jest kwestią, która pozostaje daleko w tyle pomimo, że koszt związany z prawidłowym zamontowaniem nie przekracza poziomu 20% wartości, jaką mają okna. Mimo, że okna można naprawiać, to jednak nie naprawi się wadliwego zamontowania. Wady w montażu powodują pojawianie się uszkodzeń w oknach, a energooszczędność zanika. W związku z tym trzeba mieć na uwadze to, że montaż okien i poprawność w jego wykonaniu jest ważniejszą kwestią niż to, jakie okno zostanie wybrane. Przy oknie bardzo mało rzeczy ulega popsuciu, natomiast podczas montażu można tak naprawdę wszystko zepsuć.  (uprawnienia budowlane 2022)

Montowanie okien w praktyce

Kontrolerzy dokonujący oceny montażu okien posiadają wiele przykładów, zdjęć oraz ekspertyz odnośnie montażu okien w niewielkich obiektach, jak i montowania ich na całym osiedli. Okna często montuje się na piankę PU, tynk, za pomocą pasków blachy, na cegły czy gwoździe. Styki uszczelnia się styropianem, kłębami z pianki PU, gazetami oraz pakułami. Montując balkonowe drzwi stosuje się podpórki, bądź też montuje się je bez zastosowania podpór, kiedy ciężkie drzwi albo okna wiszą na kotwach. Niekiedy montaż odbywa się na styk z ościeżnicą bez zastosowania uszczelnienia, albo też podczas montażu stosuje się dziury o wielkości 10 cm, gdzie ich wypełnieniem jest styropian. Każda przeprowadzana kontrola przez pracowników ITB w związku z dokonaniem oceny w montażu okien jest zaskakująca, w związku z coraz to nowszymi pomysłami na ich montaż.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Jakość okien

Obserwując wieloletnie działania na rynku związanym z branżą stolarki okiennej można stwierdzić, że jakość okien, jakie obecnie się produkuje nie budzi jakichkolwiek zastrzeżeń.  (uprawnienia budowlane program) Pojawiają się oczywiście czasami okna, które nie mają szczelin pomiędzy uszczelkami, uszczelek czy nieodpowiednie wymiarowane skrzydła. Jednak większość nieprawidłowości, jakie się pojawiają wynika z ich niepoprawnego wbudowania. W związku z tym bardzo duży nacisk kładzie się na wykonawstwo oraz na ustalenie najlepszej metody montażu okien, aby te funkcjonowały wiele lat bez zarzutu. Kwestia związana z wyborem samego okna powinna być drugorzędna. Bo bez poprawnego montażu żadne okno nie spełni swoich funkcji.  (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com