fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wiele osób podczas remontu mieszkania bądź domu, zastanawia się czy przed nałożeniem nowej tapety koniecznie należy usunąć tą starą. (program egzaminu na uprawnienia) Chociaż takie rozwiązanie przyklejania jednej na drugą nie jest do końca dobrym pomysłem, ze względu na możliwość popełnienia kilku błędów rujnujących nasz efekt, to w niektórych przypadkach może okazać się to jedynym rozwiązaniem. W tym artykule dowiemy się o czym musimy pamiętać jeśli zdecydujemy się na przyklejanie nowej tapety bez zrywania starej. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Taka metoda najczęściej się pojawia w momencie gdy właściciele mieszkań stoją przed remontem starego domu lub mieszkania. W takich typach nieruchomości często mamy do czynienie ze zniszczonymi, niemodnymi ale wciąż dobrze trzymającymi się podłoża tapetami, których nie sposób dobrze usunąć.

Przyklejanie nowej tapety na starą
Przyklejanie nowej tapety na starą

Kiedy możemy położyć tapetę na tapetę

Zanim rozpoczniemy prace tapetowania, musimy określić, jakiego typu tapeta została użyta do dekoracji ściany. Dawniej stosowane były tapety papierowe oraz nieco bliżej współczesnych czasów – winylowe. Jeśli mamy tapetę papierową, możemy w ostateczności przykleić na nią nową, jednak jeśli na naszej ścianie jest tapeta winylowa, takie działanie będzie niemożliwe. Dlatego, że tapeta winylowa ma gładką powierzchnię i po nałożeniu na nią kleju, i przyłożeniu nowej istnieje ryzyko, że nie będzie się trzymać tylko zjedzie. Tapeta winylowa jest słabo przyczepnym podłożem. (uprawnienia budowlane program) Dodatkowo takie tapety były przyklejane na współczesne kleje, które po namoczeniu mogą się rozmiękczyć i spowodować odklejenie zarówno tej nowej tapety jak i tej pod spodem. Jeżeli mamy do czynienia z tapetą papierową, taka sytuacja raczej się nie zdarzy, ponieważ jej materiał ma znacznie bardziej porowatą powierzchnię, a jej klej ma wyższą odporność na wilgoć. Co w sytuacji jeśli nie mamy pewności czy przyklejona tapeta jest papierowa czy winylowa ? Wystarczy, że wykonamy szybki test – namoczoną szmatką lub gąbką przecieramy mały fragment tapety. Jeśli pojawi się mokra plama to znaczy, że materiał chłonie wilgoć czyli jest to papier. Na tapecie winylowej nie będzie żadnej mokrej plamy, woda może co najwyżej osiąść na niej, tworząc rosę.

Jak przygotować starą tapetę

Kolejnym bardzo ważnym etapem jest sprawdzenie w jakim stanie jest poprzednia tapeta. Jeżeli jest wiekowa i z łatwością odchodzi od ściany należy ją usunąć i położyć nową tapetę bezpośrednio na ścianę. Jeżeli nie znajdziemy żadnych niedoskonałości na starej powierzchni lub jedynie małe niedoskonałości na łączeniach, możemy je delikatnie podkleić. (uprawnienia budowlane 2022) Dziury po gwoździach i śrubach powinniśmy zagipsować. Powierzchnia powinna być całkowicie gładka, ponieważ po nałożeniu nowej warstwy, wszystkie niedoskonałości, dziury i nierówności będą widoczne. Kolejnym krokiem będzie wyczyszczenie starej tapety, najpierw ją odkurzamy, a następnie zwilżoną szmatką z odrobiną delikatnego środka do czyszczenia ją przecieramy.

Jak kłaść nową tapetę

Jeśli już przygotowaliśmy powierzchnię do powtórnego tapetowania, na ścianie musimy wyznaczyć sobie prostą linię, od której rozpoczniemy naklejanie kolejnych pasów tapety. Pamiętajmy by nowe miejsca łączeń tapety znajdowały się w innych miejscach niż w poprzedniej. Pozostałe czynności wykonujemy dokładnie w taki sam sposób jak przy tapetowaniu bezpośrednio na ścianę. (uprawnienia budowlane egzamin)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com