fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przykładowe ustalenia w projekcie montażu okien z inwestorem

W oparciu o projektową dokumentację oraz uzgodnień z firmą montażową okien ustala się montaż stolarki okiennej. W tym przypadku ustalony został montaż odbywający się na grubości termicznej izolacji. Stolarkę montuje się tu z zastosowaniem stalowych systemowych wsporników i systemowych izolacyjnych wykończeń. W projekcie określono montaż w zewnętrznej warstwie izolacji z zawieszeniem na specjalnych wspornikach okien. Podczas realizacji montażowych prac zmieniono sposób montażu. Inwestor musiał w związku z tym przeprowadzić interwencję. Przekazał on deweloperowi informację, że prace związane z montażem okien mocowanych w licu zewnętrznej ściany nie posiadają wymaganego za pomocą przepisów uszczelnienia połączenia między ościeżem a ramą okna. Wykonawca został poproszony o wyjaśnienie zmiany w montowaniu okien opierając się o zapisy zawarte w Instrukcji Instytutu Techniki Budowlanej.  (uprawnienia budowlane kontakt)

Przykładowe ustalenia w projekcie montażu okien z inwestorem
Przykładowe ustalenia w projekcie montażu okien z inwestorem

Ustosunkowanie się dewelopera

Deweloper odpowiadając na zastrzeżenia inwestora stwierdził, że okna wykonuje się w zewnętrznym licu ściany, a montaż ich prowadzany jest przez stosując poliuretanową pianę i kotwy przez firmę, którą cechuje profesjonalizm i zajmuje się ona produkowaniem i montowaniem stolarki PCV. Styropianowa ociepleniowa warstwa będzie zachodzić celowo na okienne ramy, aby doszczelnić dodatkowo miejsce montowania. W miejscu stykania się tynku i ramy ościeża zastosowana będzie systemowa listwa, aby doszczelnić ten element. Określona w Warunkach Technicznych szczelność związana z przenikaniem powietrza będzie skutecznie zapewniona poprzez wykonanie szczelnego wypełnienia montażowej przestrzeni między okienną ościeżnicą a ościeżem za pomocą montażowej pianki i poprzez wysunięcie termoizolacyjnej warstwy zewnętrznej na okienną ościeżnicę. Wykonana zostanie także wykończeniowa listwa, która zabezpieczy połączenie tynku i ościeżnicy od pęknięć.  (uprawnienia budowlane 2022)

Przeprowadzone konsultacje z architektem

Deweloper w odpowiedzi na zastrzeżenia inwestora stwierdził również, że realizowany montażowy system w zewnętrznym licu ściany był konsultowany z architektem.  (uprawnienia budowlane program) Zaznaczył on także, że dotychczas w wykonanych montażach okien nikt nie kwestionował sposobu montowania i nie pojawiły się uwagi od klientów na etapie związanym z odbiorem mieszkań. Także kontrole nie wykazały żadnych nieprawidłowości podczas zastosowania termowizyjnych kamer. Podsumowując inwestor zakwestionował sposób, w jaki montowane są okna, choć opinia dewelopera mówi, że żaden z klientów nigdy tego nie zrobił. W związku z tym inwestor zażądał, aby montaż był przeprowadzony zgodnie z projektem jaki został zatwierdzony i z umową.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Energooszczędność okien i montażu

Na budowlanym rynku oferuje się obecnie wiele energooszczędnych okien oraz ciepłych montażów. Jednak pojęcie ciepłego montażu nie ma większego sensu, ponieważ każdy z montażów jest ciepły w mniejszym bądź większym stopniu. Niekiedy ciepły montaż polega na zastosowaniu jedynie montażowej pianki uszczelniającej, gipsu, tynku, kilku kotew bądź też bez nich. Energooszczędne okna powstały w związku z technologicznym postępem. Odnotowały one dużą transformację. Podobny postęp odnotowano  w konstrukcji aluminiowych i drewnianych okien.  (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com