fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przeprowadzanie remontu żelbetowych schodów

Komunikacyjną przestrzenią jest klatka schodowa, która pełni funkcję połączenia pomiędzy poszczególnymi poziomami użytkowej powierzchni w budynku. Poza wymaganiami związanymi z bezpieczeństwem oraz wygodą bardzo często tworzy ona ciekawy rodzaj architektonicznej formy. Z biegiem czasu elementy takie jak balustrady czy stopnie uszkadzają się, co wymaga wykonania niezbędnych remontowych prac. Patrząc na okres, w jakim zostały wybudowane schody można wyróżnić schody o drewnianej konstrukcji, kamienne, stalowe albo z żelbetonu. (uprawnienia budowlane kontakt)

Przeprowadzanie remontu żelbetowych schodów
Przeprowadzanie remontu żelbetowych schodów

Schodowe konstrukcje

W początkowym okresie XX wieku żelbet stanowił podstawowy materiał do wznoszenia schodów w mieszkalnych obiektach, oraz tych o publicznej użyteczności. Z biegiem czasu technologia ich budowy zmieniała się. W początkowym okresie schody kształtowano w deskowaniu, które wykonywało się na budowie. Obecnie natomiast w większości schody są prefabrykowanymi konstrukcjami. W bardzo dużym stopniu ograniczona w ten sposób została pracochłonność oraz popełnianie wykonawczych błędów. Wykończenie powierzchni podstopnic oraz stopnic standardowo wykonywano z lastryka.  Był to materiał, który cechował się dużą trwałością. Posiadał on także wady, do których można było zaliczyć częste uszkodzenia związane z mechanicznymi urazami. (uprawnienia budowlane 2022)

Wzrastająca wysokość ostatniego stopnia

Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem oraz uciążliwym jest znaczny wzrost w wysokości ostatniego stopnia na schodach. W starych budynkach odchylenie to sięga niekiedy poziomu 5 do 6 cm. To sprawia, że wchodzenie ma zakłócony rytm i może w konsekwencji prowadzić do potknięcia się. Taki rodzaj wady na schodach powinno usuwać się podczas przeprowadzania ich remontów, poprzez skorygowanie wysokości pozostałych stopni do odpowiedniego poziomu wysokości. Patrząc na przeznaczenie danego budynku oraz na intensywność, z jaką korzysta się z jego komunikacji, do najczęściej pojawiających się uszkodzeń zalicza się wytarcia na powierzchni stopnicy, które prowadzą do powstania zagłębień oraz wykruszania się nosków w związku z upadaniem np. twardych i ciężkich przedmiotów. (uprawnienia budowlane program) 

Remont klatki schodowej

Przeważnie podczas przeprowadzania remontów na schodowej klatce prace ograniczają się zwykle do usunięcia drobnych uszkodzeń, jakie się pojawiają.  (program egzaminu na uprawnienia)  Zmienia się często też estetykę wykończenia, ponieważ poważnego typu modernizacje nie mogą odbyć się bez ingerencji w architekturę oraz konstrukcję budynku. Schody są wrażliwym elementem, ponieważ chcąc dokonać zmiany w wysokości stopni niesie to za sobą konieczność wykonania korekty w poziomie spocznika oraz kondygnacyjnego podestu. Często wysokość zmienia się na całej klatce schodowej. Zastosowanie przy jednym biegu nierównomiernych wysokości w stopniach, które stanowią wykonawczą wadę i nie usuwanie ich przez wiele lat ma miejsce przede wszystkim przy tworzeniu ich w szalunku, który montuje się na budowie. Ma to także miejsce w związku z błędami w montowaniu prefabrykowanych schodów. Prace remontowe wiążą się z odnowieniem schodowej klatki poza oczywistą naprawą spoczników i stopni. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com