fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przemywanie kruszywa

Przemywanie kruszywa powinno nastąpić tak, aby we wodzie nie unosiły się drobniejsze ziarna piasku, które są tak samo potrzebne jak większe ziarna. W takim przypadku ziarna przemywa się spokojnie i powoli, zwracając szczególną uwagę na to, żeby woda odbierała z piasku jedynie zanieczyszczenia. Inaczej jakość danego kruszywa zamiast polepszyć się, ulegnie pogorszeniu. W konsekwencji zaprawa może być mniej szczelna i wytrzymała (egzamin na uprawnienia budowlane).

Przemywanie kruszywa

Jak może odbywać się proces przemywania?

Przemywanie może nastąpić mechanicznie albo ręcznie. W przypadku przemywania mechanicznego urządzenie składa się z szeregu trójkątnych koryt, znajdujących się pomiędzy dwiema drewnianymi ściankami. Woda przepływa przez kolejne koryta, wyciekając przez brzegi koryta 1. Piasek wrzuca się na sito b, w kierunku strzałki w korycie 1. Tu przy pomocy gracy c, która ma podwójny trzonek piasek zgrzebywany jest przez pracowników do koryta nr 2, a w dalszym etapie 3 oraz 4. Tam przez lej d przedostaje się do ustawionych na dole wózków oraz taczek. Aby osłonić pracowników od przerzucanego przez sito piasku ustawia się nad korytem dolnym ochronną tarczę (program uprawnienia budowlane).

Przesiewanie kruszywa oraz sortowanie

Najprostszym przyrządem do rozdzielania piasku grubego od drobnego jest sito, oprawione w drewnianej ramie i ustawione pochyło. Nosi ono nazwę Arfa (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Jeżeli sito ma jednakowe oczka, podział odbywa się na dwie frakcje. Kiedy arfa ma w górnej części drobniejsze oczka a w dolnej grubsze, w ten sposób uzyskujemy trzy frakcje. Dwie z nich są przesiane przez sito, a trzecia jest najgrubsza i stanowi pozostałość na sicie. Kruszywo zsypuje się na górną część sita. Chcąc przesiać drobny piasek w małych ilościach np. na warstwę górną tynków stosuje się ręczne sita, jednak nie są one ekonomiczne. W betoniarniach, w zakładach, w których wydobywa się kruszywo ale również na większych budowach korzysta się z bębnowych i wstrząsowych sortowników.

Czym jest bębnowy sortownik?

Bębnowy sortownik ma walcową powierzchnie i składa się z perforowanych sit z blachy (uprawnienia budowlane – egzamin). Ich oczka mają różne wymiary. Gęstsze z sit umieszcza się od strony górnej pochyłego bębna. Na górnym końcu nakłada się walcowe zewnętrzne sito o najdrobniejszych oczkach. Podczas powolnych ruchów bębna kruszywo sortuje się. Niektóre rodzaje maszyn jednocześnie płuczą oraz sortują kruszywa. Wstrząsowe sortowniki to inaczej sortowniki wibracyjne. Mogą mieć one różny typ. Mają trzy plecione sita ze stalowych mocnych drutów, które potrząsane są za pomocą mimośrodkowemu osadzeniu na wale, który się obraca.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com