fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zbrojarnia

Umieszcza się je za każdym razem w hali zbrojarni bądź pod dachem w pobliżu umieszczenia stali zbrojeniowej. Prostowarką działa jeden operator, który ma przy sobie jednego albo dwóch pracowników do pomocy, patrząc na ilość roboty. Jak aktywność prostowarki to 6000 kg/h, będzie w porządku jeden pomocnik, jak większa, to dwóch. (uprawnienia budowlane kontakt)

Miejsce pracy do prostowania ręcznego szykuje się tak, że przy zbrojarskim stole umieszcza się kozły większe od stołu o jakieś dziesięć centymetrów, co wyjdzie na jakieś dziewięćdziesiąt do rozkładania na nich drutów wygiętych. Przed stołem umieszcza się kozły rosłości 50cm na układanie drutów wyprostowanych.

Miejscem pracy zarządza jeden albo dwóch pomocników zbrojarza. Niewielki ilości stali można ciąć ręcznie przy skorzystaniu z nożyc dwuręcznych albo dźwigniowych. Jak potrzebujemy zrobić więcej nacięć, to użyjemy nożyc mechanicznych, jakie tak jak ręczne, posiadają jedną szczękę stałą, przyczepioną do płaszczyzny i inną ruchomą, sterowaną przez przekładnie silnikiem. (uprawnienia budowlane 2021)

Prostowarki mechaniczne
Prostowarki mechaniczne

Zbrojarnie przenośne

W zbrojarniach przenośnych i do nacinania siatek korzysta się z hydraulicznych nożyc transportowych, jakie poprzez spoczywanie na wężu, potrafią być używane w odległości równającej się mierze węża. Żeby nie mierzyć wszystkich obcinanych drutów, umieszcza się na właściwym odstępie opór. Miejsca cięcia nożycami mechanicznymi szykuje się zwykle tak, iż druty ze stery ustawia się na stoły wałkowe rosłości 75cm, z jakich transportuje się druty na mniejsze rosłości (60cm), zaopatrzone w przymiary oraz opory. (uprawnienia budowlane program)

Długość druta mierzy się od ostrza noża stałego i rozmieszcza się opór, ściskając go na listwę, po jakiej on się przemieszcza. Miejscem pracy zajmuje się zbrojarz i dwóch pomocników, z jakich jeden z nich podkłada druty do nacięcia, a drugi już te gotowe zabiera.

Oczyszczanie stali

Zaczynając oczyszczać stal, warto na początku stwierdzić jaki posiada typ zabrudzeń. Druty oraz kształtowniki zatłuszczone czy poplamione farbą opala się lampami benzynowymi. Stal zabłoconą czy okrytą rdzą czyści się druciakami. W głównych zbrojarniach wielki składowiska stali oczyszcza się piaskownicami, czyli przyrządami, jakie odrzucają piach pod wielkim ciśnieniem. (akty prawne uprawnienia budowlane) Pracownicy przeprowadzający oczyszczanie muszą mieć na sobie maski przeciwpyłowe i ochronę oczu. Druty zbrojeniowe koniecznie muszą być idealnie wyprostowane. Druty wygięte, jak są w szkielecie zbrojeniowym wydłużane, wyprostują się i zgniotą beton dookoła. Nierówne druty zgniatanie prościej podlegają wyboczeniu.

Stal zbrojeniowa

Stal zbrojeniowa o przekroju dwanaście milimetrów jest przywożona w kręgach. Wyprostowuje się poprzez rozciąganie czy naprężanie. Naprężanie bywa używane do niewielkich ilości stali. Na krawędzi drutu ułożonego w kształt okręgu odchyla się hak i umieszcza się go w lukę zaczepu przymocowanego do końcówki liny wciągarki. Nawlekając linę na bęben wciągarki, drut z kręgu prostuje się, po czym umiejscawia się przy koźle kolejny zaczep na odwinięty i przecięty drut. Zaczep taki trzeba odpowiednio porządnie przymocować. Po nałożeniu go, wciągarka porządnie i kilka razy naciąga drut aż się stanie w pełni prosty.( segregator egzamin ustny uprawnienia)

W zbrojarniach druty wyprostowuje się zwykle metodą obtaczania. Drut wciska się w bęben, w jakim odpowiednie wkładki ze stali hartowanej widnieją tak, że podczas kręcenia się drut staje się pomarszczony. Amplitudę fali dobiera się do typu stali i rzutu drutu. Im stal posiada lepszy próg plastyczności, tym amplituda będzie większa. Im potężniejszy promień wyprostowanej stali, tym niższa będzie amplituda.

Szybkość przechodzenia drutów poprzez bęben to zaledwie 1m/s.

Stal potężniejszych promieni wyprostuje się kluczem po umiejscowieniu druta na stanowisku zbrojarskim wśród trzpienia umieszczonego w płycie stalowej zamieszczonej na stanowisku. Da się również drut umieścić na belce stalowej albo szynie kolejowej i wyprostować go metodą uderzania a niego młotkiem. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com