fbpx
aplikacja
Uprawnienia budowlane

Projektowe rozwiązania przy balkonach i tarasach

Rozwiązania projektowe powinny zapewniać odpowiedni poziom cieplnego komfortu dla użytkowników korzystających z pomieszczeń. Pomieszczenia te znajdują się pod tarasem, albo są przyległe do balkonów. Nie mogą one powodować powstawanie pleśniowych grzybów zarówno na stropie, jak i na fragmentach przyległych ścian.   (program egzaminu na uprawnienia)  W związku z tym należy za pomocą obliczeń dobrać odpowiednią grubość termoizolacyjnej warstwy, aby wartość współczynnika związanego z przenikaniem ciepła U obliczana na podstawie normy PN-EN ISO 6946 nie przekraczała poziomu 0,18 (W/m·K). Sytuacja ta ma miejsce dla pomieszczeń o temperaturze wynoszącej t>+16°C. Trzeba także wyeliminować ryzyko związane z kondensowaniem się wodnej pary, która umożliwia rozwijanie się pleśniowych grzybów i zawilgoceń w przegrodowych wnętrzach. Obliczony poziom wielkości temperaturowego współczynnika fRsi dla konstrukcyjnych węzłów i przegrody nie może wynosić mniej od wymaganej krytycznej wartości ujętej w PN-EN ISO 13788. Ma to związek z tym, że rozwój pleśniowych grzybów ujawnia się w miejscu występowania minimum dwóch liniowych termicznych mostków. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Projektowe rozwiązania przy balkonach i tarasach
Projektowe rozwiązania przy balkonach i tarasach

Układ warstw w remontowanym budynku

Skutki popełnianych błędów można zauważyć podczas rozpatrywania konkretnego przypadku. W związku z tym mamy tu do czynienia z remontowanym budynkiem, gdzie zewnętrzne ściany wykonane są z cegieł, balustrady są pełne a taras pierwotnie nie posiada ocieplenia. Po remoncie układ warstw to od wewnątrz warstwowa ściana z cementowo – wapiennego tynku o grubości 1,5 cm. Jest tu także ściana z pełnej cegły o grubości 0,25 cm oraz zastosowano styropian o grubości wynoszącej 15 cm i typie EPS 70. Od zewnątrz strop wykonano z ceramicznych płytek zamontowanych na kleju o grubości wynoszącej 1,5 cm. Cementowy jastrych miał grubość 5 cm, a styropian o typie EPS 200 12 cm. Żelbetowa płyta wykazywała grubość na poziomie 15 cm, a cementowo – wapienny tynk 1,5 cm.  (uprawnienia budowlane 2022) 

Balustrady w remontowanym budynku

W budynku, jaki poddano remontowi pełne balustrady usunięto i zamontowano w to miejsce balustrady stalowe opierające się na słupkach. Pierwsze problemy miały miejsce wraz z nadejściem wczesnej pory zimowej, gdzie zewnętrzna temperatura była na poziomie od -2 do -3°C. Po wystąpieniu opadów śniegu stopiony pas śniegu znajdował się w okapowej strefie. Inne objawy również stopniowo ulegały wzrostowi. W strefie naroża ściana – strop doszło do pojawienia się zawilgocenia i pleśni. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Wykonanie odkrywek

Podczas wykonania odkrywek okazało się, że z nieznanego powodu nad ścianą na wieńcu wykonano z cegły pas muru, którego wysokość była równa termoizolacyjnej grubości 12 cm. Termoizolację z kolei ułożono w zagłębieniu jakie uzyskano. Na całości stworzono dociskowy jastrych, co spowodowało, że powstał liniowy termiczny mostek. Przy rozwiązaniu projektowym współczynnik U był na akceptowalnym poziomie. Nie pojawiło się tu zjawisko niebezpieczne polegające na powierzchniowej kondensacji. Jednak ta sytuacja zmieniła się, gdy dokonano przerwania termoizolacyjnej ciągłości.  (uprawnienia budowlane program)   

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com