fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Projektowanie systemów bazowych stacji

Wykonując projekt systemu stacji bazowej trzeba wiedzieć, że liczba znajdująca się przy danej nazwie systemu oddziałania oznacza częstotliwość, czyli inaczej pasmo pracy. Jeżeli częstotliwość jest wyższa, to system działania osiąga mniejszy zasięg. Na podstawie lokalizacji bazowej stacji inżynier zajmujący się planistyką wybiera odpowiedni system pracy bazowej stacji. Przy wyborze bierze on pod uwagę czy jest to obszar wiejski, miejski oraz gęstość zaludnienia. Po dokonaniu typowania obszaru firmy podwykonawcze wyruszają w teren, aby odszukać potencjalne lokalizacje. Z poszukiwań należy wygenerować raport, który przekazuje się w celu uzgodnienia do operatora. W raporcie uwzględnia się lokalizację obiektu, posadowienie wsporczej konstrukcji, dostęp do energetycznej sieci albo do publicznej drogi. (uprawnienia budowlane kontakt)

Projektowanie systemów bazowych stacji
Projektowanie systemów bazowych stacji

Sieć transmisyjna

Jeżeli lokalizacja zostanie zaakceptowana, w takim wypadku do pracy przystępują specjaliści w dziedzinie transmisyjnej sieci. Ich zadanie polega na określeniu możliwości podpięcia do sieci bazowej stacji. Takie połączenie realizuje się poprzez łącza radioliniowych anten, albo w związku z zastosowaniem światłowodu. Pierwszy etap jednak zawsze polega na wykonaniu podłączenia do sieci poprzez radiolinię. To sprawia, że w miejscu lokalizacji bazowej stacji bada się radiową widoczność do położonych najbliżej bazowych stacji. Takie badanie widoczności wykonuje się poprzez zastosowanie koszowego podnośnika albo za pomocą dronu. Dron na danych wysokościach robi serię zdjęć w azymutach stacji, jaka już istnieje. Sporadycznie operatorzy zlecają prace związane z wykonaniem geodezyjnych przekrojów. Jest to jednak czasochłonne oraz bardzo drogie rozwiązanie. (uprawnienia budowlane 2022)

Prace projektowe

Mając odpowiednie wytyczne operatora posiadając techniczną wiedzę można przystąpić do prac nad projektem. Stacja bazowa może posiadać typ wieży. Wiele bazowych stacji zbudowanych jest z trzech sektorów z nadawczo – odbiorczymi antenami. Ich rozmieszczenie powinno być co 120°. Chcąc wykonać odpowiednio wygenerowaną antenową konfigurację sektor może posiadać od jednej do nawet czterech anten. W przypadku czterech anteny te nazywa się jako wielosystemowe. Aby anteny poprawnie wykonywały swoją pracę w sektorze muszą mieć w jednej płaszczyźnie antenowe tyły. Wykonując projekt wieży, która będzie mieć przekrój trójkąta trzeba ją odpowiednio posadowić, żeby przy wieży azymuty krawężników pokrywały się w miarę swoich możliwości z azymutami od sektorowych anten. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Konfiguracja radiowa i MW

Chcąc przejść do projektowania trzeba posiadać dwa dokumenty, jakie są najważniejsze w procesie, a mianowicie konfiguracja MW oraz radiowa.  (program egzaminu na uprawnienia)   W oparciu o dane, jakie są w nich zawarte dokonuje się wyboru wysokości projektowanej wieży. Warto w tym miejscu pamiętać, że techniczna widza nie wystarczy do tego, aby wykonać projekt bazowej stacji. Jest ona bardzo ważna i niezbędna przy wykonywaniu przez projektanta pracy, ale ważne są także wytyczne wskazane przez operatora, które należy znać. (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com