fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Konstrukcje balkonów

Taki obiekt można zaprojektować na kilka sposobów. Wyróżnia się głównie wspornikowy, na płycie czy ustroju belkowo-płytowym, podwieszany albo oparty na konstrukcji dostawianej. Ten ostatni wymaga słupów lub ścian, które będą służyć jako mocowanie całości. Niezależnie od sposobu zaprojektowania musi spełniać wszelkie wymagania dotyczące obciążeń stałych, termicznych, zmiennych i wpływu wilgoci. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Projektowanie balkonów - odprowadzenie wody
Projektowanie balkonów – odprowadzenie wody

Wymagania

Najważniejszym elementem tworzenia balkonów jest uwzględnienie czynników oddziałujących na niego. Warto pamiętać o tym, że na boki i spód płyty balkonowej wpływają czynniki atmosferyczne. Te należy zabezpieczać, np. za pomocą wymalowań ochronnych. Jeśli jednak chodzi o wszelkie elementy oddziałujące na połać, to głównie obciążenia stałe, zmienne termiczne i przeróżne zjawiska atmosferyczne, w tym w głównej mierze wilgoć. (program egzaminu na uprawnienia)

Projektując balkon, trzeba wziąć pod uwagę najważniejsze czynniki:

  1. Należy wyeliminować mostki termiczne na stykach płyt nośnych i ścian;
  2. Trzeba zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom korzystającym z obiektu;
  3. Przygotować konstrukcję tak, żeby nie wnikały w nią wody odpadowe;
  4. Zapewnić przeniesienie obciążeń działających na konstrukcję.

Odprowadzanie wody powierzchniowe

Powierzchniowy sposób odprowadzania wody z balkonu jest możliwy tylko, gdy obiekt spełnia następujące wymagania. Należy stworzyć uszczelnienie zespolone (podpłytowe) oraz okładzinę ceramiczną bądź z kamieni naturalnych. To wszystko po to, aby woda nie wchodziła w kontakt z głębszymi warstwami obiektu. To rozwiązanie bardzo proste, niewymagające dodatkowych funduszy ani specjalnych przygotowań. Tak stworzony balkon będzie spełniać wszystkie podane wyżej wymagania, jeśli będzie dobrze wykonany. (uprawnienia budowlane 2021)

Drenażowy sposób  odprowadzania wody

W tym przypadku zakłada się możliwość wnikania wody w warstwy konstrukcji. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Odprowadza się ją korzystając z paneli kamiennych, betonowych, okładzin ceramicznych czy głównie dzięki specjalnej warstwie drenującej. W tym przypadku można wykorzystać układ tradycyjny bądź odwrócony. Ten pierwszy charakteryzuje się termoizolacją chronioną przez hydroizolację, a drugi odwrotnym procesem. Co powoduje, że hydroizolacja jest chroniona przez termoizolację. Ta forma również jest skuteczna i przyjemna w eksploatacji. Jednak stworzenie takiego balkonu będzie wymagać więcej wysiłku. (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com