fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kim jest projektant?

Żadna inwestycja budowlana nie dojdzie do skutku jeżeli nie ma projektanta. Pełni on bardzo ważną funkcję techniczną. Każdy projektant musi mieć odpowiednie uprawnienia budowlane (uprawnienia budowlane). Ważne jest także, aby był on członkiem w samorządzie zawodowym.

projektant

Odpowiedzialność projektanta

W razie konieczności projektant musi wskazać osoby z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi (uprawnienia budowlane 2021), które będą brać udział w projekcie. W późniejszym etapie należy także skoordynować ich pracę w oparciu o przepisy bhp oraz uwzględniając specyfikację projektu.

Obowiązki projektanta

Głównym zadaniem projektanta jest sporządzenie projektu. Projekt budowlany musi spełniać szereg wymagań. Przede wszystkim musi być zgodny z decyzjami odnośnie zagospodarowania terenu i zabudowy, a także z decyzjami o specyficznych uwarunkowaniach środowiska. Ważną kwestią jest też obowiązujące prawo budowlane (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów) oraz techniczna wiedza.

Sporządzanie planu bezpieczeństwa przez projektanta

Aby projektant mógł sporządzić plan ochrony zdrowia oraz bezpieczeństwa na budowie, musi uzyskać wszystkie potrzebne opinie, które wynikają z obowiązujących przepisów prawnych. Na wniosek inspektora nadzoru inwestorskiego bądź też kierownika budowy można wprowadzić zmiany w rozwiązaniach zawartych w projekcie albo też sprawdzić, czy projekt odzwierciedla realizowane roboty budowlane.

Projekt architektoniczno – budowlany

Każdy projekt architektoniczno – budowlany musi zostać sprawdzony pod względem zgodności z przepisami. Projektant musi zapewnić  osobę, która posiada uprawnienia budowlane (program z aktami na uprawnienia budowlane). Po sprawdzeniu projektu zarówno projektant, jak i osoba sprawdzająca muszą dołączyć oświadczenia, które potwierdzają wykonanie kontroli projektu.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com