fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Produkcja pionowych elementów w bateryjnych formach

Produkcja pionowych elementów w bateryjnych formach polega na wytworzeniu elementów w specjalnie przygotowanych do tego bateriach o kasetowej budowie. Wykonuje się w nich większą ilość prefabrykatów w pionowym położeniu. Tego rodzaju produkcja jest bardzo efektywna i przewyższa często wysoko zmechanizowane produkcyjne sposoby w poziomych formach (uprawnienia budowlane 2021).

Produkcja pionowych płyt
Produkcja pionowych płyt

Produkowanie w pionowych bateryjnych formach

Produkowanie w pionowych bateryjnych formach jest uniwersalną metodą produkcji płytowych wielkowymiarowych prefabrykatów. W takich formach obecnie produkuje się wielkopłytowe elementy ścian zewnętrznych i wewnętrznych, elementy działowych ścian, biegi schodów, stropowe płyty i inne płytowe elementy, które mają jednowarstwową strukturę ze zbrojonego betonu. Bateryjne formy trzeba jednak odpowiednio przystosować do danych typów płytowych elementów. Bateryjne formy nadają się nie tylko do stosowania w wysoko zmechanizowanych i stałych wytwórniach, ale także w poligonowych wytwórniach i przyobiektowych na budowie. Metoda pionowych bateryjnych form nadaje się przede wszystkim do produkcji ściennych cienkich płyt (testy uprawnienia budowlane).

Wysoko zmechanizowane hydrauliczne prasy

Podczas stosowania przy montowaniu oraz demontowaniu form wysoko zmechanizowanych hydraulicznych pras oraz sprężonego powietrza konieczne są żurawie albo suwnice do wyjmowania oraz transportu gotowych po uformowaniu płyt i do transportu oraz umieszczenia stalowych siatek i szkieletów zbrojenia w formie. Przepony stalowe bateryjnej formy mają grubość na poziomie 8-24 mm (program z aktami na uprawnienia budowlane). Z tego względu ciężar każdej z przepon ma wartość kilka ton. Bateryjne pionowe formy mają 6 do 16 formujących komór. Nieraz stosuje się także dodatkowe grzejne przepony, dlatego też ciężar baterii w niektórych wysoko zmechanizowanych rozwiązaniach form wynosi nawet 65 ton.

Zagęszczenie betonowej mieszanki

W metodzie produkcyjnej za pomocą pionowych bateryjnych form trudnością jest odpowiednie zagęszczenie betonowej mieszanki oraz obróbka termiczna. Przy mechanicznym zagęszczaniu mieszanki korzysta się z metody wibrowania. Ze względu na to, że nie ma tu możliwości skorzystania z wibracyjnych stołów, zagęszczenie betonowej mieszanki odbywa się za pomocą wgłębnych wibratorów albo bezpośrednio za pomocą wibrowania szkieletów zbrojenia i sitek. Można tu także wykorzystać przyczepne wibratory (programy do uprawnień budowlanych). Wibrowanie przy stosunkowo cienkich rodzajach płyt zbrojonych przy pomocy wgłębnych wibratorów jest trudne. Często dochodzi do uszkodzenia w silnie zbrojonych płytach. Zastosowanie niekiedy w wysoko zmechanizowanych rozwiązaniach baterii wibrowania betonu poprzez spowodowanie drgań zbrojenia jest mało efektywnym procesem. Podobna sytuacja zachodzi podczas wibrowania całej baterii przyczepnymi wibratorami.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com