fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Fazy wykonania szczeliny

Różnicą w wykonywaniu szczelin jest to, że górna jej część posiada ostrokrawędziowy kształt (program z aktami na uprawnienia budowlane). Podczas twardnienia betonu dochodzi do powstania nad deską pęknięcia, dzięki któremu wyznaczony jest kierunek nacinania.

Oprócz tego istnienie bardzo dużo metod wykonywania szczelin, które opracowali inżynierowie praktycy. Każdy z tych sposobów charakteryzuje się jednak pewnymi wadami i zaletami.

Proces Wielanda
Proces Wielanda

Wkładki próżniowe Wielanda

Zarówno w Polsce, jak i w wielu innych krajach najpopularniejsze jest stosowanie wkładek próżniowych Wielanda. Najczęściej wykonuje się je ze stali, a ich zarys jest odrobinę zbieżny ku dołowi.

W środku wkładek znajduje się ujście, które zamyka się śrubami w końcach wkładki. Na ich końcach są również wcięcia, które służą do zakładania uchwytów. Uchwyty takie są potrzebne do tego, żeby móc wyciągać wkładki z betonu. W dolnej części wkładka posiada wydrążenie. Pozwala ono na to, żeby założyć ją na deski, które wypełniają szczelinę w dolnej części.

Wykonując szczeliny przy wykorzystaniu wkładek Wielanda deski w dolnej warstwie należy ułożyć w odpowiedni sposób. Wysokość desek należy dobrać w ten sposób, żeby łączna wysokość po nasadzeniu wkładki wynosiła około o 1 cm mniej niż grubość nawierzchni.

Przed nasadzeniem wkładki na deskę należy powlec ją na całej powierzchni gorącym miękkim asfaltem. Kiedy deska oraz wkładka będą ustawione w miejscu przeznaczenia, a także zostaną one odpowiednio zabezpieczone przed wychyleniem lub wywrotem, należy ułożyć masę betonową oraz ją zagęścić. W momencie upływu 20-40 minut od zagęszczenia należy usunąć masę betonową znad wkładek. Kolejnym krokiem jest wykończenie krawędzi szczelin profilową packą.

Kiedy miną 2-3 dni od stwardnienia masy betonowej, należy wyjąć wkładki. Aby móc tego dokonać, należy przez otwór wkładki wprowadzić do niej parę wodą (z przewoźnego kotła). Para ta nagrzewa wkładkę, co w efekcie powoduje rozmiękczenie powłoki asfaltowej. Po dostatecznym nagrzaniu na wcięcia zakłada się kleszcze i wyjmuje się wkładki (nauka do uprawnień architektonicznych).

Zalety i wady procesu Wielanda

Do zalet sposobu Wielanda bez dwóch zdań można zaliczyć poniższe cechy:

– regularność szczelin,

– prostota roboty,

– dobre zagęszczenie masy betonowej w sąsiedztwie szczelin,

– powleczenie szczeliny asfaltem, który spływa z wkładki.

Z kolei wadami sposobu Wielanda są przede wszystkim:

a) kosztowne urządzenia jak kocioł parowy,

b) duża liczba wkładek, które muszą wystarczać na minimum czterodniowy postęp robót,

c) dodatkowe zużycie opału i asfaltu.

Dodatkowo należy pamiętać o tym, żeby wkładki – deski za każdym razem dokładnie zaznaczyć na prowadnicach.

Wykonanie szczelin za pomocą nacinarki

Jedną z metod wykonania szczeliny w jej górnej części polega na wykonywaniu odpowiedniego rowka w świeżo zagęszczonej masie betonowej. Wykonuje się to przy wykorzystaniu nacinarki, która posiada nóż wibracyjny. Przekrój tego noża jest taki sam jak przekrój szczeliny (uprawnienia architektoniczne – egzamin).

Nacinanie powinno się zacząć jak najpóźniej to możliwe. Głównym powodem jest to, żeby beton nie wykazywał tendencji spływu do szczeliny. Jednak proces ten powinien mieć miejsce zanim rozpocznie się wiązanie cementu.

Inną odmianą tego sposobu to wwbirowywanie przekładek bądź odpowiednich plastikowych profili w świeżo zagęszczony beton.

Rowek należy naciąć w górnej części płyt nawierzchni betonowej. Można to również zrobić w częściowo stwardniałym betonie. Należy wówczas wykorzystać odpowiednie urządzenia, które są zaopatrzone w tarcze cierne. Jest to sposób od dawna stosowany w Stanach Zjednoczonych. Coraz częściej stosuje się go również w Europie. Metoda wycinania jest najlepszą metodą w porównaniu do innych sposób wykonywania szczelin.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że podczas wycinania szczelin mogą wystąpić dwie trudności. Są to:

a) trudność ustalenia odpowiedniego momentu, w którym należy przystąpić do wycinania szczelin:

– z reguły sądzi się, że szczeliny należy wycinać wykonane w odstępie czasowym pomiędzy 6 a 24 godziną po zakończeniu betonowania,

b) mała wydajność wycinania, czyli znaczny koszt tej metody.

Aby postęp robót w wycinaniu szczelin był podobny jak postęp robót podczas zagęszczania nawierzchni, konieczne jest użycie 3-5 nacinarek (egzamin na uprawnienia architektoniczne).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com