fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Proces naprawiania betonu przez zastosowanie iniekcji

Dokonując wyboru materiału do przeprowadzenia iniekcji zwraca się uwagę na rozwartość minimalną rysy, przy której to zastosowanie konkretnego materiału nie jest możliwe. Czasami zachodzi także potrzeba dokonania analizy maksymalnej szerokości rysy albo też wpływ materiałowego skurczu. Przeprowadzając w betonie naprawy stosuje się iniekcję zgodnie z zapisami w normach PN-EN 1504-9 i PN-EN 1504-5. Ujęte są w nich zasady oraz naprawcze metody betonowych konstrukcji. W oparciu o te dokumenty projektant dobiera wymagane właściwości, jakie są konieczne w celu użycia danego materiału.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Proces naprawiania betonu przez zastosowanie iniekcji
Proces naprawiania betonu przez zastosowanie iniekcji

Rysy w betonie

Zarówno w fibrobetonowych konstrukcjach, jak i w konstrukcjach żelbetowych powstawanie rys jest naturalnym zjawiskiem, który przewiduje się już na etapie związanym z projektowaniem. Uznaje się je zawsze jako wadę. Kiedy rozwarcie rys mieści się w granicach, jakie dopuszcza norma odnosząc się do zakładanej klasy ekspozycji i patrząc na projektową trwałość konstrukcji, jest to nieistotna wada. Może ona nieść jedynie niekorzystny wpływ pod estetycznym względem. Kiedy jednak wartości będą przekroczone, może mieć to bardzo znaczący wpływ na przyśpieszony proces degradowania się konstrukcyjnego materiału. Problem przybiera dużo bardziej na znaczeniu, kiedy od konstrukcji wymaga się określonego poziomu szczelności.  (uprawnienia budowlane 2022) 

Zarysowania groźne dla konstrukcji

Kiedy zarysowania bądź pęknięcia stanowią dla konstrukcji zagrożenie, niezbędna staje się ich naprawa. Patrząc na ich charakterystyczny kształt najlepszą metodą w tym wypadku jest wypełnienie ich za pomocą naprawczego materiału. Takie działania przeprowadza się poprzez iniekcję. To jedna z metod naprawczych, jaka ujęta jest w PN-EN 1504-9. Norma zestawia wszystkie z przypadków działań odnosząc je do zagrożeń, jakie są możliwe dla betonowych konstrukcji. Podczas dokonywania wyboru odpowiedniej metody ochrony betonowej konstrukcji opierać się należy o wskazanie właściwej zasady związanej z ochroną, jakie ustala się w odniesieniu do rodzaju danej konstrukcji, przyczyn czy stopnia ich uszkodzenia. To wszystko ustala się odpowiednio dla warunków przyszłych podczas jej użytkowania.  (uprawnienia budowlane kontakt) 

Przyczyny powstawania w betonie rys

Jedną z podstawowych przyczyn powstawania rys w betonie jest skurcz.   (program egzaminu na uprawnienia)  Skurcz ten pojawia się zarówno w fazie wiązania się betonu, i jest to tzw. skurcz plastyczny. Zachodzi on również w fazie dojrzewania i określa się go jako skurcz twardnienia betonu. Kiedy podczas projektowania konstrukcja zostaje odpowiednio przygotowana na te zjawiska poprzez zbrojenie i podział składowych elementów, w takim wypadku pojawiające się zarysowania będą mniejsze od zarysowań dopuszczalnych przez normy. Mogą one też powstać w związku z tym w miejscach, które zakładano np. w dylatacjach. Warto wiedzieć, że rysy mogą pojawiać się na wskutek innych oddziaływań np. w związku ze zmianami cyklicznymi temperatury, osiadaniem budynku czy w związku z przeciążeniem. Rysy pojawiają się również w przypadku pojawienia się na betonie korozji siarczanowej, mrozowej bądź wewnętrznej. (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com