fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Prefabrykaty z lekkich betonów

Stosując prefabrykaty z lekkich betonów należy pamiętać, że do tego rodzaju betonu zbrojenie wykazuje mniejszą przyczepność, a także jest bardziej narażone na występowanie korozji. Dodatkowo takie prefabrykaty bardzo się odkształcają (uprawnienia budowlane). Aby zbroić płyty z lekkich betonów należy zastosować stal, która ma niską plastyczność. Ma to związek z niepewnym zespoleniem się zbrojenia z lekkim betonem. Jeżeli chcemy zastosować stal o wyższej plastyczności, należy wziąć pod uwagę większy czynnik pewności.

Prefabrykaty z lekkich betonów
Prefabrykaty z lekkich betonów

Ściany z wielokanałowych prefabrykatów

Ścian z wielokanałowych prefabrykatów nie spełniają wszystkich wymaganych warunków. W związku z tym nie można na podporach zamocować stropu. Stropowe płyty z prefabrykatów, które pełnią dodatkowo rolę poziomej tarczy, powinny współgrać ze ścianami samonośnymi albo nośnymi usztywniającymi, gdzie przekazują obciążenia z poziomych sił. Dlatego należy płyty na pośrednich podporach połączyć tak, aby zachować ciągłość w płytach. Na pośrednich oraz skrajnych podporach podporach połączyć stropową płytę z wieńcami (testy uprawnienia budowlane). W wieńcach dodatkowo należy zastosować prostopadłe zbrojenie, w stosunku do kierunku głównego zbrojenia płyt. Ważne jest także wykonanie obwodowych wieńców na całym obwodzie stropowej tarczy oraz zapewnić odpowiednie połączenia w podłużnych spoinach płyt, które biegną w równoległym kierunku do głównego zbrojenia.

Zastosowane połączenia płytowe na podporach mogą być przegubowe albo sztywne. Sztywne połączenie sprzyja osiągnięciu przestrzennej sztywności budynku. Stosując przegubowe połączenia, długość kotwiącego pręta nie może mieć mniejszej średnicy niż 12 mm. Układa się go w podłużnej spoinie, a sam pręt musi na końcach mieć haki.

Szwedzkie płyty Siporex

Szwedzkie płyty Siporex posiadają ściskane zbrojenie, które stanowi 20% rozciąganego zbrojenia (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Producenci z Danii i Niemczech mają zwiększoną ilość ściskanego zbrojenia aż do 50% zbrojenia rozciąganego. Stropowe elementy, takie jak belki czy płyty konstruuje się podparte swobodnie. Mogą być zamocowane częściowo lub ciągle na podporach. Swobodne podparcie powstanie, jeżeli na podporze wystąpi obrót swobodny obrót przekroju podporowego prefabrykatu. Istnieje zamocowanie, jeśli zapewni się nad podporą ciągłość w stropie, albo w przypadku, gdy spełni się wszystkie wymagane warunki przez normy, które zapewniają mocowanie w ścianie stropu. Mowa tu o szerokości wieńca, wytrzymałości oraz szerokości ściany na której oparty jest strop oraz ciężar ściany znajdującej się nad podporą i jej górne usztywnienia.

https://uprawnienia-budowlane.com/domy-z-prefabrykatow/

Jak uzyskać zmniejszenie ugięć?

Aby zmniejszyć ugięcia w płytach wykonanych z lekkich betonów należy w warstwowych płytach zastosować zewnętrzną warstwę ze zwykłego betonu albo dodatkowo użyć zbrojenie w ściskanej strefie. Ma to wielkie znaczenie dla pracujących elementów, które mają długotrwałe obciążenia. Takie zastosowanie warstwy wpływa także na zmniejszenie powstawania termicznych odkształceń na betonowych płytach komórkowych (programy do uprawnień budowlanych).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com