fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Praktykant na budowie

Aby uzyskać uprawnienia budowlane do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi konieczne jest odbycie praktyki zawodowej na budowie. Osoba udająca się na praktykę zawodową otrzymuje najczęściej stanowisko majstra budowy lub inżyniera budowy. Oczywiście zauważa się różnicę obu tych stanowisk. Inżynier przede wszystkim zajmuje się pracą papierkową. Z kolei praca majstra opiera się na pracy z ludźmi oraz sprzętem (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane). Poza tym w jego gestii leży zapewnienie odpowiedniego sprzętu, pełnienie nadzoru nad pracami szalunkowymi oraz organizacja pracy na budowie. W związku z powyższym można stwierdzić, że praca na stanowisku majstra lepiej przygotowuje praktykanta do późniejszego egzaminu na uprawnienia budowlane.

Praktykant na budowie

Generalny wykonawca – tak czy nie?

Z pewnością powyższe zagadnienie trapi wiele osób. Istotnie wybór miejsca praktyki jest bardzo ważny (egzamin na uprawnienia budowlane). Osoba, która podejmuje praktykę u generalnego wykonawcy powinna wiedzieć, że zazwyczaj takie firmy opierają się na podwykonawcach. Oznacza to zatem, że w znacznej części praktyka będzie polegała na rozliczaniu prac podwykonawców, sporządzaniu obmiarów czy też czytaniu umów. Poza tym praktykant może zajmować się pilnowaniem harmonogramu oraz uczestniczeniem w przygotowaniu sprzedaży. Bezsprzecznie nie jest to praca, która pozwala się wykazać (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu). Dlatego też warto ustalić to jeszcze przed rozpoczęciem praktyki.

Niewielkie firmy – wielkie możliwości

Okazuje się, że najwięcej korzyści przynosi odbywanie praktyki zawodowej w niewielkiej firmie. Istotnie w takim miejscu praktykant ma szansę na bezpośrednie poznanie wszystkich prac, które wykonuje się na budowie. Wówczas możliwe jest także własnoręczne wykonywanie prac. Praktykant uczy się jak dokładnie i bezpiecznie wykonywać określone działania (nauka do uprawnień budowlanych). Ważnym aspektem jest to, że można wykazać się zarówno wiedzą, jak i kreatywnością. Z pewnością praktyka w małej firmie będzie ciekawa i lepiej przygotuje praktykanta do egzaminu niż w przypadku praktyki u generalnego wykonawcy. Oczywiście bez względu na to, gdzie odbywa się praktykę trzeba pamiętać o jej właściwym udokumentowaniu.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com