fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Praktyka zawodowa poza krajem – to musisz wiedzieć

Oczywiście kandydat na uprawnienia budowlane może odbyć praktykę zawodową za granicą. Wówczas należy kierować się aktualnym przepisem § 4 Rozporządzenia z dnia 11 września 2014 r. dotyczącym samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Określa się w nim, iż taką praktykę należy potwierdzić dokumentami wydanymi przez kierownika jednostki, gdzie realizowano praktykę. Poza tym dokument musi zostać potwierdzony przez kierownika praktyki zawodowej (nauka do uprawnień budowlanych). Istotnie, konieczne jest, aby taka osoba posiadała uprawnienia budowlane wskazane w art. 14 ust. 1 Prawa budowlanego.

Praktyka zawodowa poza krajem

Co musi zawierać dokument potwierdzający praktykę zawodową?

Godnym uwagi jest fakt, że w ww. dokumencie trzeba umieścić określone informacje. Przede wszystkim konieczne jest wskazanie okresu, w którym realizowano praktykę zawodową (program na uprawnienia budowlane). Tutaj podaje się datę jej rozpoczęcia oraz zakończenia. Drugą ważną rzeczą jest wskazanie robót oraz obiektów budowlanych, przy których uczestniczył praktykant.

Charakter wykonywanych czynności

Ważnym aspektem jest to, aby umieścić w dokumencie informacje dotyczące charakteru wykonywanych przez praktykanta czynności. Poza tym należy określić ich rodzaj oraz przeznaczenie konstrukcji obiektu budowlanego. Istotnie, konieczne jest podanie parametrów użytkowych oraz technicznych danego obiektu. Poza tym w dokumencie podaje się nazwę inwestora i lokalizację inwestycji (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Oczywiście wymaga się też podania ogólnej oceny praktycznej i teoretycznej wiedzy kandydata w zakresie wnioskowanej specjalność.

W jaki sposób należy potwierdzić praktykę?

Istotnie należy pamiętać o tym, że ww. oceny dokonuje osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia budowlane (program egzamin uprawnienia 2019). Z kolei potwierdzenie praktyki zawsze dokonuje się pisemnie, a dokumenty należy przetłumaczyć na język polski. I tak tłumaczeniem musi bezwzględnie zająć się tłumacz przysięgły. Oświadczenie wraz z załącznikami składa się w izbie. W razie ewentualnych niejasności w sprawie dokumentów izba może skontaktować się z kandydatem w celu ich wyjaśnienia.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com