fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Czy praktyka zawodowa jako wolontariat jest możliwa? To pytanie zadaje sobie wielu kandydatów ubiegających się o nadanie im uprawnień zawodowych. Takie rozwiązanie jest też często forsowane przez pracodawców, ponieważ oznacza znacznie mniejszą ilość formalności. Zerowe są także koszta zatrudnienia. Czy jest to jednak w pełni dozwolone? Jak to wygląda od strony prawnej? (program z aktami na uprawnienia budowlane)

Praktyka zawodowa jako wolontariat – kiedy możemy z niej skorzystać?

Praktyka zawodowa jako wolontariat jest niestety często nadużywana. W zgodzie z obowiązującymi przepisami, wolontariusza angażują wyłącznie organy administracji publicznej lub organizacje pożytku publicznego. Z formy wolontariatu nie mogą natomiast korzystać podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą. Z tego względu w takim miejscu jak firma budowlana czy biuro projektowe nie zostaniemy wolontariuszami. Można tam jednak odbyć praktykę, umowę absolwencką lub bezpłatny staż. (program na uprawnienia budowlane w wersji android)

Praktyka zawodowa jako wolontariat – nadużycia

Jeśli wolontariat trwa dłużej niż 30 dni i spełnia wymagania ustawowe, istnieje możliwość uznania go za odbycie praktyki. Należy mieć jednak na uwadze, że tylko niektóre izby budowlane akceptują ją w takiej formie. Taki stan rzeczy wynika z dużej ilości nadużyć ze strony kandydatów na uprawnienia. Dlaczego? Umowy dotyczące wolontariatu nie musimy nigdzie zgłaszać. Częste były więc przypadki wypisywania praktyk o dacie wstecznej. Dla pracodawcy też nie jest to żaden kłopot czy wysiłek. Nie traci on niczego, gdy wypisze komuś kilkuletnią praktykę. (jak wygląda egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Co w takim razie zrobić?

Najlepiej więc już podczas planowania dowiedzieć się w swojej izbie, czy nasza praktyka zawodowa jako wolontariat zostanie zaliczona. Takie informacje z łatwością można znaleźć na stronach internetowych izb budowlanych. Aby mieć całkowitą pewność w tej kwestii, warto osobiście odwiedzić właściwą nam miejscem izbę. Tam dowiemy się o wszystkich niezbędnych wymaganiach do spełnienia podczas odbywania praktyki i nie tylko. W ten sposób nic nas (zwłaszcza niemile) nie zaskoczy. (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.