fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Objętość prac ziemnych

Objętość prac ziemnych wyliczamy we wszystkich kwadratach, osobno nasypy i osobno wykopy. Dodając objętości wszystkich kwadratów, uzyskujemy pełną objętość wszystkich nasypów oraz wykopów w pełnej skali przeprowadzanych prac ziemnych. Kwadraty da się rozdzielić na trójkąty przy skorzystaniu z linii przekątnych i objętości prac ziemnych wyliczać osobno dla wszystkich trójkątów wedle wyglądu bryły. W przypadku prac ziemnych liniowych, tak samo jak płaszczyznowych obliczonych wedle ukazanych metod objętości pokazują objętości geometrycznych brył. (uprawnienia budowlane kontakt) Wyliczanie objętości prac ziemnych wspomnianymi metodami bywa niezwykle zajmujące dużo czasu, przez to też metoda wyliczania posiada duże zastosowanie tylko w sytuacji prac ziemnych o małym czy średnim spektrum.

Masowe prace ziemne

W sytuacji masowych prac ziemnych, przykładowo dla zaspokojenia wielkich fabryk czy hal przemysłowych czy istotnych i rozciągliwych arterii komunikacyjnych, do wyliczania rozległości takich prac o wiele popularniejsze robią się elektroniczne techniki obliczeniowe. (uprawnienia budowlane 2021)

Teraz skupia się na kompletnym zlikwidowaniu sezonowości prac ziemnych i skupienia się na pracy ciągłej, co sprawi często przymus wykonywania prac podczas zimy. Przeprowadzanie tych prac w zimę ciągnie za sobą wiele wyzwań poprzez to, że ziemia przemarza i przez to pojawiają się komplikację podczas jej odseparowywania. (uprawnienia budowlane program) Głębokość marznięcia ziemi w naszym kraju to coś w granicach 0,80 do 1,20 metrów. Obmyślając prace ziemne w zimie, warto (o ile ma się możliwości) obszary pod przyszłe rozkopy i nasypy zabezpieczyć przed marznięciem poprzez okrycie ich czymś, może być to słoma czy trzcina. Do tego warto w takich punktach zająć się odpompowaniem wód.

Konstrukcje ziemne

Na budowle ziemne nie najlepszy wpływ ma woda jaka bierze się z opadów atmosferycznych czy gruntowa, płynąca wodonośnie czy biorąca się z przesączania do ziemi wody płaszczyznowej. Przez to zanim zacznie się przeprowadzać prace ziemne, trzeba:

-pozwolić na spływanie wód opadowych z miejsca prac poprzez stworzenie rowów odpływowych i wygładzenie wszystkich wgłębień terenowych, w jakich może zbierać się woda,

-uchronić obszar prac przed wpływem dużej wody powodziowej z rzek.

Podczas wykonywania prac i po stworzeniu wykopów i wybudowaniu  nasypów trzeba pamiętać o odpływie wody z torowiska. W normalnych sytuacjach przeprowadzania prac ziemnych odpompowanie wody robi się poprzez rowy i ścieki otwarte. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Sytuacje specjalne

W sytuacjach specjalnych, przykładowo podczas tworzenia rozległych arterii komunikacyjnych w mieście, jest wymagane odwadnianie przy użyciu kanalizacji. Rowy i ścieki używane są dla uzyskania i odprowadzenia wód płaszczyznowych, drenaże natomiast są dla złapania i odprowadzenia wody opadowej, jaka przesącza się do bryły torowiska ziemnego bądź dla permanentnego zaniżenia poziomu zwierciadła wody gruntowej, przykładowo po to, by osuszyć część zrobionego już wykopu płaszczyzny czy dla stworzenia przewodów pod ziemią. (program egzaminu na uprawnienia) Głębokie wykopy, przykładowo płaszczyznowe, robione poniżej zwierciadła wody gruntowej, da się odwadniać odprowadzaniem z nich wody. Aby do tego przystąpić, w najniższym miejscu wykopu wstawia się studzienkę zbiorczą, do jakiej z dna wykopu odbiera się wodę, używając do tego wspomnianych ścieków czy rowków, a potem odpompowuje się ją ze studzienki. Poleca się by rowki zapełnić żwirem, wtedy będą mogły pełnić też rolę drenu. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com