fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Prace wyburzeniowe z kumulacyjnymi ładunkami

Wykorzystanie kumulacyjnych ładunków, jakie przeznacza się do cięcia stali stanowi bezpieczną, a zarazem wygodną alternatywę dla metod mechanicznych likwidowania stalowych konstrukcji. Wraz z postępem procesu rozwijania się metod wyburzeniowych mechanicznych na dalszy plan schodzą powszechnie nie tak dawno wybuchowe materiały. Dostęp do różnorodnego sprzętu i inne warunki związane z przeprowadzaniem kiedyś prac sprawiły, że strzałowe roboty często wykazują się mniejszą konkurencyjnością. Warto zaznaczyć, że niekiedy zastosowanie wybuchowych materiałów staje się niemożliwe. Stosowanie ich jednak pozwala skrócić czas przeprowadzanych prac oraz koszty związane z realizacją, w porównaniu z innymi rodzajami metod, jakie powszechnie stosuje się w procesie wyburzeń. (uprawnienia budowlane 2023)  

Prace wyburzeniowe z kumulacyjnymi ładunkami
Prace wyburzeniowe z kumulacyjnymi ładunkami

Negatywne skutki materiałów wybuchowych

Praktyka pokazuje, że jest wiele sposobów na ograniczenie skutków negatywnych stosowania materiałów wybuchowych. Ich skuteczność jednak zależy przede wszystkim od doświadczenia, jakie posiadają projektanci oraz osoby przeprowadzające roboty. Parasejsmiczne oddziaływanie i problem z tym związany nie wiąże się tylko z wybuchowymi metodami. W praktyce bardzo dużo mechanicznych rozbiórek realizuje się powalając obiekty. Warto jednak zauważyć, że przepisy, jakie obecnie obowiązują wymagają od projektantów wyburzania poprzez wybuch uzyskania pozwolenia odnośnie wyznaczenia zagrożeniowych stref. To pozwala nie tylko na pewnego rodzaju dowolność w realizowaniu wyburzeń niewybuchowymi metodami, ale także dyskryminuje bardziej ujęte w przepisach metody z zastosowaniem wybuchowych materiałów. (uprawnienia budowlane segregator)  

Dostęp do materiałów wybuchowych

W związku ze specyfiką zastosowania wybuchowych materiałów wiąże się to z licznymi prawnymi, jak i technicznymi obwarowaniami. Każda z osób, jaka ma dostęp do wybuchowych materiałów spełniać musi wiele określonych ustawowo wymogów. Musi ona również posiadać zaświadczenie, jakie potwierdza przygotowanie danej osoby do wykonywania zawodu. Osoby zajmujące się sporządzaniem wyburzeniowych projektów i nadzorujące bezpośrednio pracę muszą posiadać odpowiednie budowlane uprawnienia o wyburzeniowej specjalności. Na ten moment jest to najmniejsza grupa liczebna osób, jaka posiada uprawnienia patrząc na wszystkie budowlane specjalności.  (uprawnienia budowlane testy) 

Zalety metody wybuchowej

Do podstawowych zalet wykorzystania wybuchowej metody w branży budowlanej zalicza się to, że po wykonaniu przygotowawczych prac wyburzenie przebiega poprzez zdalne detonowanie ładunków. Osoby wykonujące pracę, jak i postronne wycofane zostają poza strefę zagrożenia, jaka została wyznaczona na etapie związanym z projektowaniem. Ma to bardzo duże znaczenie patrząc pod kątem bezpieczeństwa wyburzeniowych prac. Bezkonkurencyjne jest tu stosowanie jej w pracach na obiektach oraz urządzeniach w awaryjnym stanie. Doświadczenie wskazuje, że użycie w tym wypadku tradycyjnych metod wiąże się z dużym ryzykiem, a często nawet staje się niemożliwe. Zastosowanie wybuchowych materiałów skraca maksymalnie czas związany z przebywaniem w strefie zagrożenia bezpośredniego i ogranicza ilość osób, jaka zaangażowana jest w prace. (uprawnienia budowlane cena) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com