fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Budowanie pieca kaflowego

Okna po umieszczeniu ich w ramach, czyli po skończeniu prac, nie ważne jaki to typ szklenia, nie mogą drżeć i pękać. (uprawnienia budowlane 2021) Niedozwolone bywają szczeliny na obrzeżach okna o wgłębieniu większym od 3mm i długości 20mm. Nie można dopuścić do szczeliny na obrzeżach pokazującej się po oszkleniu. W trakcie odbierania prac szklarskich robi się oględziny wrębów, jakości tworzyw oraz dokładności wykonania pracy. Zanim zacznie się budować piec kaflowy warto dobrać do siebie kafle, zestawiając je wedle barwy i wymiarów. Poza kaflami przydadzą się też kafle na cokoły, kąty i końcówki pieców. Kafle i cegły zanim umieszcza się na ich miejscy warto zmoczyć, by nie pobierały wody z zaprawy glinianej wykorzystanej do stworzenia pieca. Zbyt wysuszona zaprawa popęka i pojawią się na niej przepuszczalności zaniżające wartość. Kafle w piecu zestawia się klamrami z pręta piecowego. (uprawnienia budowlane kontakt)

Prace szklarskie

Pręty wokół pieca

Poza klamrami, co kilka warstw kafli, umieszcza się pręt idący wokół pieca. Przez luki kafli narożnikowych przeprowadza się do tego cztery pręty pionowe. (akty prawne uprawnienia budowlane) Po umieszczeniu paru rzędów, środek kafli wśród kołnierzy obkłada się kafelkami ceramicznymi, tłuczoną dachówką bądź gruzem z odpowiednio stworzonych cegieł. Do tego środek muru bywa wyścielony cegłą przyczepioną do kafli. Mury działowe w piecu robi się z cegły na luźnej zaprawie glinianej z przestrzeganiem odpowiedniego wiązania. Obwód spoiny nie powinien być większy niż dwa centymetry. Spoiny wśród kafli są nawet mniejsze, bo mają jedynie 0,5mm. Drzwiczki wykańcza się przez umieszczenie wąsów w mury paleniska. Wąsy okrywa się szamotową obramówką paleniska, jaka idzie aż do drzwiczek. Piec z kanałem dymowym łączy się przy użyciu rury z blachy o przekroju 10-15cm.  Pionowość murów pieca kontroluje zdun poziomnicą, a ich równość linijką. (uprawnienia budowlane program)

Ucinanie prętów

Do ucinania prętów i usuwania szpilek pracownik korzysta z obcęgów albo niewystających szczypiec. Jak w szkle potrzeba zrobić lukę, szklarz korzysta z odpowiednio zakończonego wiertła. Szlifowanie czy zukosowanie obrzeży okna robi się na szlifierce z prawidłowo solidną tarczą ścienną. Teraz szyby aluminiowe, świetliki i szyby drewniane szkli się oknami podwójnymi, zrobionymi w wytwórni, głównie ze szkła przez jakie nie przedostaną się promienie podczerwone. W wytwórni okna łączy się paskiem grubości kilki milimetrów, rozmieszczanym wzdłuż grubości okna. Powietrze ze złączonych okien zabiera się stamtąd i w zamian umieszcza się tam gaz szlachetny. Okna takie umieszcza się na kit, na uszczelki z gumy albo materiałów nienaturalnych, jak okna w wagonach kolejowych. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Prace szklarskie z wykorzystaniem kitu na zewnątrz konstrukcji muszą być przeprowadzane w trakcie bezopadowej pogody w temperaturze większej niż zero stopni. Prace szklarskie bez wykorzystania kitu na zewnątrz da się przeprowadzać w temperaturze niższej.

Różne prace

Prace szklarskie warto przeprowadzać po skończeniu głównych prac budowlanych, zanim przystąpi się do malowania murów i sufitów. Prace stolarskie, kowalskie, okucia i każde zadania powiązane choć trochę z malowaniem drzwi, okien, warto zrobić przed pracami szklarskimi. (program egzaminu na uprawnienia)

Najpierw warto szklić świetliki dachowe i zewnętrzne ramy luk w murach zewnętrznych z pominięciem szklenia szyb zespolonych. Skrzydła szyb zespolonych poleca się szklić w tym samym czasie. W trakcie szklenia ram niezmiennych czy skrzydeł otwieranych na zewnątrz nie można przeprowadzać prac szklarskich na rozbieżnych poziomach w jednym pionie konstrukcji. Zanim zacznie się prace szklarskie warto skontrolować stan stolarki lub ślusarki i je wyczyścić, zostawić do wyschnięcia i pomalować. Szkło warto kroić na surowo, w pokoju uchronionym przed opadami. Rozmiary zwyczajnych okien muszą być niższe od pomiarów ram we wrębach, patrząc na płaszczyznę okien. Od 2 do 4mm w ramach z drewna, od 2 do 6mm w ramach z metalu czy żelbetowych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com