fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Prace na elewacjach

Bardzo często do przyczyn związanych z niską jakością elewacyjnych prac należy nieodpowiednia kontrola znikających prac oraz tych, które ulegają zakryciu. Prace, które zostają ukryte to roboty, które po wykonaniu kolejnych prac stają się niewidoczne. Znikające prace natomiast to roboty, jakie są konieczne przy wykonaniu podstawowych prac, cechują się jednak tymczasowym charakterem. Po przeprowadzeniu podstawowych prac demontuje się je. Dokonanie rzetelnych kontroli robót stwarza możliwość poniesienia jakości elewacyjnych prac. Jednak znikające rodzaje prac oraz takie, które ulegają zakryciu nie zawsze się wprost wyszczególnia. Dlatego też często występują sytuacje, gdy osoby wykonujące prace mają pretensje do nadzoru, o szczegółowe oraz nieuzasadnione kontrole. Wpływają one na wydłużenie czasu związanego z odbiorem. Niekiedy też sytuacja może być odwrotna. Inwestorzy oskarżają pracowników nadzoru o niedokładne wykonywanie kontroli. (uprawnienia budowlane kontakt)

Prace na elewacjach
Prace na elewacjach

Remonty na elewacjach

Podczas wykonywania prac remontowych i termomodernizacyjnych na elewacjach, jakie już istnieją na budynku, poza stolarką koniecznie należy zabezpieczyć metalowe balkonowe ogrodzenia, czy parapety.   (uprawnienia budowlane program) Kiedy mamy do czynienia z wentylowaną elewacją, które przewidują stosowanie ceramicznych okładzin, barwiących w masie betonowych okładzin czy okładzin z naturalnego kamienia, istotną kwestią jest mieszanie albo segregowanie okładzin, które pochodzą z różnych produkcyjnych zakładów albo z różnych partii. Pomoże to uniknąć różnic w odcieniach kolorów po montażu okładzin na elewacji. (uprawnienia budowlane 2022)

Kontrola znikających prac

W czasie przeprowadzania wszystkich elewacyjnych prac, kontrolując znikające roboty bardzo ważne jest przeprowadzenie kontroli podłoża, jakie już istnieje i do którego będzie montowana elewacja. Sprawdza się w tym wypadku zgodność podłoża z założeniami, jakie są ujęte w projekcie w związku z równością, odchyleniami od poziomu i pionu, braku luźnych i odpadających części czy braku zagrzybienia i zawilgocenia. Kiedy należy przykleić dociepleniową warstwę do ściany, w takim wypadku sprawdza się podłoże, czy zostało ono dokładnie oczyszczone od kurzu.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Roboty znikające w pracach elewacyjnych

Znikające prace podczas tworzenia elewacji wiążą się z montażem oraz z demontażem rusztowania. Wentylowane elewacje ETICS wykonuje się zwykle z poziomu rusztowania. Zanim rozpocznie się bezpośrednio wykonywanie elewacyjnych prac trzeba dokonać odbioru rusztowania. Do innego typowego przykładu znikających robót w czasie wykonywania elewacyjnych prac zalicza się prace związane z zabezpieczeniem. Wiele przypadków wskazuje, że elewacje przedmiotowe wykonuje się po dokonaniu montażu drzwi i okien. Technologiczne procesy, jakie występują w trakcie tworzenia elewacji ETICS przewidują użycie budowlanych materiałów, które negatywnie wpływają na drzwi oraz okna. Stosowane do prac klejowe zaprawy, farby czy tynki mogą uszkodzić w trwały sposób malarskie powłoki na drewnianych i metalowych ramach, na szybach, okuciach czy uszczelkach.(program egzaminu na uprawnienia

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com