fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Prawa i normy

Wszelkie budynki, które powstają muszą spełniać szereg wytycznych, aby zostać dopuszczone do obiegu. Dzięki temu zapewnia się bezpieczeństwo i komfort użytkownikom danego obiektu, a przy okazji zmniejsza się wpływ działania budynków na środowisko naturalne. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Najważniejsze wymagania dotyczące obiektów budowlanych zostały spisane w Załączniku I Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 roku. Znajdują się tam informacje o:

  1. higienie,
  2. zdrowiu,
  3. środowisku,
  4. ochronie przed hałasem,
  5. nośności,
  6. stateczności,
  7. bezpieczeństwu pożarowym,
  8. dostępności obiektów,
  9. zrównoważonemu wykorzystywaniu zasobów,
  10. izolacyjności,
  11. bezpieczeństwu użytkowania,
  12. oszczędności energii.
Prace murarskie – normy, hałas i zbrojenia
Prace murarskie – normy, hałas i zbrojenia

Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne

Prawidłowe prowadzenie instalacji znacznie wpływa na ochronę przed hałasem. W przypadku wodociągowych i kanalizacyjnych powinno je umieszczać się w specjalnie zaprojektowanych kanałach. Dzięki temu znacząco ogranicza się przenoszenie drgań z instalacji na konstrukcję budynku. Należy jednak zadbać o sposób mocowania i wypełnienie przestrzeni wokół rur, dobrym materiałem pochłaniającym drgania będzie, chociażby wełna mineralna. Wszelkie pozostawione luki wpływają na obniżenie izolacji akustycznej. (uprawnienia budowlane 2021)

Instalacje elektryczne

Najlepszą opcją prowadzenia tego rodzaju instalacji jest umieszczenie jej w warstwie tynku. To zapewnia największą ochronę przed hałasem. Jeśli jednak ta opcja nie wchodzi w grę, warto pomyśleć o puszczeniu instalacji elektrycznej w płytkich bruzdach. Takowe można wyciąć bruzdownicą w elementach silikatowych, a w ścianach murowanych wystarczy użyć rylca. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Wzmacnianie konstrukcji

Zbrojenie konstrukcji pozwala na zwiększenie odległości między dylatacjami, wzmacnia fragmenty murów podatnych na obciążenia, parcie gruntu, osiadanie czy osuwanie się. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się prefabrykowane kratowniczki stalowe, ale na rynku pojawiają się również płaskie siatki, wykonane ze stalowych włókien. (uprawnienia budowlane kontakt) Mają one dużą rozciągliwość, dzięki czemu dobrze sprawdzają się w zwiększaniu wytrzymałości i nośności budowli. Rodzaj zbrojenia powinien być jednak dobierany pod względem planowanej szerokości murów oraz typu zaprawy. Uzbrojenia powinno ustalać się na etapie planowania projektu. Tworząc je, trzeba brać pod uwagę wszelkie normy prawne, w tym tę PN-EN 845-3 dotyczącą stosowania wyrobów dodatkowych do murów. Cześć 3: Stalowe zbrojenie do spoin wspornych. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com