fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Prace blacharskie przy tarasach i balkonach

Osoby użytkujące balkony i tarasy bardzo często wskazują na problem związany z korozją blacharskich obróbek, czy odspajanie się z okapu płytek. Warto zastanowić się, co może przyczyniać się do destrukcji okapu. Jaka obróbka powinna być zamontowana, aby problemy z korozją oraz z nieodpowiednią hydroizolacją i termoizolacją nie pojawiały się. Zarówno taras, jak i balkon to konstrukcyjny element, który wpływa na powiększenie użytkowej wartości. Możliwości wykorzystania ich są bardzo duże. Można stworzyć na nich rekreacyjną strefę, bądź też za ich pomocą przedłużyć salon. Jednak żeby element ten nie przysparzał problemów, należy pokonać niełatwe problemy związane z projektowaniem, jak i ich odpowiednim wykonaniem. (uprawnienia budowlane kontakt)

Prace blacharskie przy tarasach i balkonach
Prace blacharskie przy tarasach i balkonach

Newralgiczny punkt

Najbardziej newralgicznym punktem na balkonie czy tarasie jest okap. W związku z nim należy rozwiązać szereg problemów, które wiążą się z hydroizolacją, termoizolacją oraz z obróbkami, które ulegają korozji. Rozwiązanie tych problemów nie jest proste, ponieważ są one ze sobą nijako powiązane. Tylko w przypadku kompleksowego działania można rozwiązać problemy, które w późniejszym czasie spowodują, że nie pojawią się kolejne. Do tego wszystkiego należy jeszcze zwrócić uwagę na uszkodzenia, które są wynikiem nieprzemyślanego dobrze projektowania oraz wykonania połaciowych warstw. Zastosowanie wariantu z zespolonym uszczelnieniem zupełnie wyklucza możliwość przedostawania się wody w konstrukcyjne warstwy. (uprawnienia budowlane 2022)

Skomplikowana sytuacja na tarasie

Kiedy mówimy o problemach, jakie pojawić się mogą na tarasie, sytuacja znacznie się tu komplikuje, niż ma to miejsce w przypadku balkonów. Przy tarasie dochodzi warstwa termoizolacji, paroizolacji, międzywarstwowa izolacja, a także dociskowy jastrych. Rozwiązanie okapu będzie tutaj w związku z tym nieco inaczej wyglądać. Jednak jedna z części jest tu wspólna. Chodzi o blacharską obróbkę przy okapie, którą mocuje się w podpłytkowej izolacji. Sytuacja jest także podobna w przypadku odspojenia się płytek i przecieków. Korozyjne problemy obejmują też zarówno nowe balkony i tarasy, które choć nie wykazują uszkodzeń i nie przeciekają, to jednak korozja się pojawia. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Przykładowa korozja blacharskiej obróbki

Wykonstruowany wspornikowo balkon poddano oględzinom.  (uprawnienia budowlane program) Użytkowa warstwa, jaka się na nim znajdowała była stworzona z ceramicznych płytek o wymiarach 30×30. Płytki zostały ułożone na klejącej zaprawie. Okap w tym wypadku wykonano przez zastosowanie obróbek blacharskich. Do boku konstrukcji zamontowano balustradę. Przez okapową strefę nie odnotowano żadnych przecieków. Wysięg połaci balkonu miał wartość 1,3 metrów, a szerokość 3,3 metry. Na okapie stwierdzono występowanie śladów korozji. Odkryto także uszkodzenia w powłoce blachy okapu. Chcąc dokonać oceny stanu blacharskiej obróbki pod płytką należało skuć płytkę narożną. Po jej usunięciu odkryto obecność korozyjnego intensywnego zjawiska. Aby odkryć przyczynę powstania korozji należało dokonać szerokiej analizy tego problemu. Warto też zastanowić się w tym miejscu, jak dokonać zachowania szczelności w okapowej strefie.    (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com