fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Obliczania i wymiarowania

Obliczania oraz wymiarowania poprzecznych żeberek drugorzędnych i długich żeber centralnych warto robić wedle reguł widniejących w normie dla budowli żelbetowych. (uprawnienia budowlane kontakt) Panwie dachowe używane są szeroko w każdym typie budowli, czyli w wyrównanym stopniu w budowlach stalowych, żelbetowych, sprężonych i murowanych. Zbrojenia albo żeberka stalowe:

Zbrojenie rozmieszczone w spoinach podłużnych wśród panwi zestawia je wśród siebie w stronę ich długości. Przesuw panwi co do dźwigara bywa niemożliwy przez zabetonowanie powierzchni wśród frontowymi płaszczyznami panwi, w jakiej widnieją krótkie, pionowe żeberka stalowe, albo widniejące w górnej płaszczyźnie dźwigarów. Dobre do oparcia panwi na budowli stalowej bywa zestawienie na trzpienie. Dobre umieszczenie trzpieni bywa w budowlach stalowych utrzymane z prostotą. Podczas zrobienia panwi w formach betonowych tak samo proste bywa utrzymanie dobrego rozkładu w niej luk na trzpienie. Podczas dokładnego zrobienia takich robót montowanie panwi, jak to pokazała praktyka, idzie na przód sprawnie. Podczas odpowiedniej kolejności robót montujących i podczas nalewania zaprawą cementową spoin wśród panwiami i luk na trzpienie w miarę jak montaż idzie na przód potrafi stać się nie potrzebne używanie połaciowych tężników montujących. (uprawnienia budowlane 2022)

Poprzeczne żeberka drugorzędne

Spoiny podłużne

Spoiny podłużne i poprzeczne wśród panwiami i luki na trzpienie muszą być dobrze zalane nie gęstą zaprawą cementową. (uprawnienia budowlane program) Płaszczyzny boczne panwi muszą zostać wcześniej zalane zaprawą i dobrze wyczyszczone z brudu szczotkami ze stali, dzięki czemu otrzymujemy efekt mocniejszej przyczepności wśród starym betonem a nową zaprawą. Liczne badania zagraniczne i polskie pokazały, że zestawienie starego betonu z nowym podczas odpowiedniego przygotowania płaszczyzn stykowych w pełni dorównuje albo w małym stopniu ustępuje zestawieniu betonów nowych. Rezultaty tych doświadczeń posiadają też potwierdzenie w badaniach z 1955r, nad pamiętaniem o zachowaniu kafla dachowego zrobionego z panwi żelbetowej, jaki bywa poddany siłom poziomym po dwudniowym okresie zastygania zaprawy cementowej w spoinach i lukach na trzpienie. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Przekładka

Przekładka to krawędziak z drewna z dostawionymi do niego poprawnie kawałkami desek. Przekładki jednego pionu zestawiane są razem jarzmami i śrubami. Przekładki przewozowe muszą wliczać się do niezmiennego inwentarza zakładów prefabrykacji albo zakładów przewozowych. Panwie to kafle obramowane żebrami. Przez zazwyczaj używaną niedużą obszerność kafla panwie warto wliczać do części cienkomurowych. Jakkolwiek jednak normy polecają używanie w częściach cienkomurowych betonu rodzaju nie niższej od 200, to poleca się na to z dużą masą panwi bywa masa własna budowli, więc warto uznać rodzaj betonu 170 za w pełni wystarczającą, przez co i ta odporność bywa podczas zwyczajnie używanych rozmiarach średnic panwi używana w małym stopniu. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Zbrojenie płyty

Poleca się, by zbrojenie kafla robione było w postaci zrobionych już i spawanych miejscowo siatek ze stali StOs, a zbrojenie żeber ze stali żebrowej. Dla otrzymania współczynnika wnikania ciepła k=1 panwie muszą zostać nadprogramowo ocieplane. Ocieplenie to robione bywa teraz zwykle jako kafle pilśniowe. Żelbetowe panwie dachowe używane bywają do okrycia szerokości, nie większych od 12m. (program egzaminu na uprawnienia) Panew o szerokości 6m i rozpiętości 1.5m. Nachodzące na siebie druty zbrojenia kafla muszą robić oczka o rozmiarach nie większych od 20x20cm. Powiązane bywa to z niewielką obszernością kafla 2.5cm i przymusem zabezpieczania się przed wbiciami kafla podczas montowania, przewozu na panwiach tworzyw, prac dekarskich.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com