fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Poprawna praca konstrukcji podatnych z falistych blach

Chcąc, żeby podatne konstrukcje z blach falistych poprawnie pracowały, bardzo ważną kwestią staje się odpowiednie rozpoznanie gruntowo – wodnych warunków podłoża. Od tego, jak zostaną posadowione konstrukcje zależy ich prawidłowa bądź nieprawidłowa praca. To z kolei niesie duży wpływ na czas związany z jej realizacją oraz na koszty budowy. Ważna okazuje się w tym wypadku znajomość geotechniki, a dokładniej znajomość wytrzymałości na ściskanie gruntu, kąt wewnętrznego tarcia, podatność podłoża, krzywa wzbudzenia czy nośność w gruncie. Podczas projektowania określa się także dla konstrukcji parametry, takie jak system blach, rodzaj fali, długość konstrukcji dołem i górą, sposób zakończenia wylotu oraz wlotu czy skos drogi. Są to tylko wybrane parametry, ponieważ w praktyce jest ich więcej. (uprawnienia budowlane cennik) 

Poprawna praca konstrukcji podatnych z falistych blach
Poprawna praca konstrukcji podatnych z falistych blach

Projekt konstrukcji i dobór materiałów

Na etapie związanym z projektowaniem ważne staje się kształtowanie konstrukcji i jej geometria kształtu. Wpływ na nią ma wiele czynników np. funkcja konstrukcji, wymiary skrajni, wielkość przepływania wody czy wysokość nasypu. W związku z tym, że na naszym polskim rynku są producenci oraz przedstawiciele reprezentujący zagraniczne firmy, podczas wyboru odpowiedniego typu konstrukcji sugerować można się katalogami producentów i na tej podstawie dobrać odpowiednie kształt i poprzeczny przekrój konstrukcji. Podczas projektowania stosuje się trzy ważne kryteria, a mianowicie ugięcie, wyboczenie i uplastycznienie ścianki z utratą nośności śrubowych złączy. (uprawnienia budowlane testy) 

Kształtowanie podatnej konstrukcji

Proces kształtowania konstrukcji to bardzo ważny etap, gdyż geometria przepustu wiąże się z takimi czynnikami jak np. wielkość przepływania wody czy funkcja konstrukcji. Konstrukcje te wykazują podatność na skręcanie za pomocą śrub. Mogą one być także nawijane w spiralny sposób. Ich nawijanie sprawia, że konstrukcja przybiera postać rury. Bardzo ważną i istotną rolą podczas procesu produkowania podatnych konstrukcji jest fala konstrukcji. Nie bez znaczenia jest tutaj również grubość zastosowanej do produkcji blachy.  (uprawnienia budowlane 2023)  

Grubość blach do podatnych konstrukcji

Mając do czynienia z rurami, które są spiralnie wywijane kształtem są one zbliżone do okrągłych bądź też zupełnie stają się okrągłe. W tym wypadku wyróżnia się fale 125 x 26 mm, 100 x 20 mm oraz 68 x 13 mm. Mówiąc o skręcanych rurach za pomocą śrub można wyróżnić fale 400 x 150 mm, 380 x 140 mm, 200 x 50 mm, 150 x 50 mm i 100 x 20 mm. Na grubość zastosowanej blachy wpływa w bardzo dużym stopniu zastosowana konstrukcyjna. Nie bez znaczenia jest też rozpiętość oraz stopień wysokości naziomu. Projektant przyjmuje daną grubość blachy w oparciu o przeprowadzone wyliczenia. Uwzględniają one zewnętrzne przeciążenia, kształt konstrukcji oraz jej rozpiętość. W obliczeniach ważna jest także agresywność środowiska. Zazwyczaj grubość blachy zastosowanej do podatnej konstrukcji wynosi w granicach od 2,7 mm do 8 mm.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com