fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Specjalne warunki pomieszczeń

Wszystkie obiekty budowlane, magazyny, pomieszczenia a także budynki muszą koniecznie spełniać normy i warunki określone przez ustawodawcę. Najbardziej szczegółowe warunki należy wypełnić, gdy w wybranych pomieszczeniach będą przebywać ludzie. Oczywiście wszystkie przepisy znajdziemy w odpowiednich ustawach. Jak więc powinno wyglądać pomieszczenie przygotowane na pobyt ludzi? (dowiedz się więcej na temat uprawnień budowlanych)

Pomieszczenie a pobyt ludzi – warunek odpowiedniej wysokości

Najbardziej rygorystyczne warunki dotyczą kubatury i wysokości pomieszczeń. Pomieszczenia znajdujące się w zwykłych budynkach mieszkalnych muszą mierzyć minimum 2,5 metra. Małe domki jednorodzinne mogą mieć nieco niższe pomieszczenia, bo już 2,2 metra lub więcej. Budynki przeznaczone do pracy bądź nauki też muszą spełniać konkretne wytyczne jeśli chodzi o wysokość pomieszczeń. Tutaj jeśli pomieszczenie służy 4 osobom i więcej, sufit może znaleźć się najniżej na wysokości 3 metrów. Istnieje jednak pewien wyjątek od tej reguły. Pomieszczenie z 3 metrów można obniżyć do 2,4 metra, jednak konieczna jest w nim wtedy instalacja klimatyzacji. Można ją zastąpić systemem wentylacji nawiewno-wywiewnej. Następuje to jednak wyłącznie po uzyskaniu zgody inspektora sanitarnego. (egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Pomieszczenie a pobyt ludzi – warunek odpowiedniego poziomu

Skupiając się na wysokości ścian nie można zapomnieć o konkretnych obostrzeniach dotyczących podłogi. Przepisy prawa są w tej kwestii zgodne i jasne: poziom podłogi powinien być równy bądź znajdować się powyżej poziomu terenu budynku. Sprawa dotyczy budynków przeznaczonych do zamieszkania przez ludzi. Pomieszczenia handlowo-usługowe mogą znajdować się poniżej wspomnianego poziomu. Jednak i w takiej sytuacji będziemy musieli zwrócić się do inspektora sanitarnego o udzielenie odpowiedniej zgody. Oceni on, czy budynek będzie w ten sposób spełniał zasady bezpieczeństwa. (testy uprawnienia budowlane) (programy do uprawnień budowlanych)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com