fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kafle pomostu

Kafel pomostu to taka jego jakby wyższa półka. Ta dolna bywa częścią niezależną. Obydwie półki bywają zestawione cieniutkim środnikiem, jakiego obszerność skupia się tylko na zakotwieniu i rozmieszczeniu uzbrojenia delikatnego wzdłuż belki oraz w skrzyżowaniach z poprzecznicami, a nie od tego jak się da rozmieścić kable. (uprawnienia budowlane kontakt) Umieszczenie kafla pomostu do przekroju belek usztywniających czyni taki przekrój nierównym. Nie jest to złe, bo nie powiększa liczby kabli. Dla ochrony belek stężających oraz pomostu od deformacji wyciągających moce zgniatające transportowane z kabli przez końcówki belek muszą stworzyć na pomoście równe zgniatanie równające się blisko 70 kg/cm2, kiedy mamy do czynienia z marką betonu 400. Warunek taki może wpływać na zmniejszenie się pola średnicy pomostu, czyli na zmniejszenie obszerności każdego elementu. Ustawienie belek usztywniających poniżej kafla pomostu powiększa wysokość ustrojową, ale bywa konieczne przez to, żeby nie zasłaniać widoku z mostu. Jeśli zapełnienie dwóch finalnych warunków nie bywa wymagane, to belki sztywne da się wyprowadzić powyżej pomostu. (uprawnienia budowlane 2021)

Półki pomostu
Półki pomostu

Kable

Kable da się wesprzeć na kolumnach przez nieprzesuwne łożyska stalowe rozmieszczające docisk na beton, ponieważ ich transport bywa ochroniony przez deformację kolumn. Pomost można wesprzeć nad wsporami taką metodą, że transportuje na nie siły pionowe obu zwrotów. Pokazuje to nadprogramowe zależności wśród transportu pomostu i deformacji tych złączeń, zwiększa poziom hiperstatyczności ustroju i usztywnia rozmieszczenie mocy środkowych. To samo jest dla złączenia kabli przęseł z przyczółkami. Zestawienie to zrobiono dla utworzenia ciągłości płaszczyzny drogi, nie spojrzano jednakże na to, iż przejrzystość konstrukcji jest wtedy zaburzona. Lepiej więc będzie ochronienie ciągłości płaszczyzny jezdni tak by nie wpływał na siły wewnętrzne. Da się to otrzymać przez właściwe rozwinięcie okrycia przerwy dylatacyjnej. Bywa normalne, iż transport krawędzi drogi bywa większy w mostach wiszących niż w belkach. (uprawnienia budowlane program)

Kable na zewnątrz betonu

Blisko kabli prowadzonych na zewnątrz betonu nie pojawiają się utraty mocy zgniatających, stworzonych tarciem. (akty prawne uprawnienia budowlane) Lepiej będzie regulować w nich moce przez naprężenie wieszaków i wygładzać straty pojawiające się przez pełzanie betonu czy stali. Te rozbieżności bywają plusami co do sprężonych mostów wiszących. Pomosty mostów wiszących bywają inne niż kolumny. Rozdzielność ta bywa istotna dla uniezależnienia ich deformacji i jest całością deformującą się nie ważne jak ustawione są kolumny. Kolumny przydają się do transportu oddziaływań kabli na podpory. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Punkty zginające

Nie jest to istotne by wywołać punkty zginające, ponieważ punkty te nie dawałaby nić co by zmniejszyło moce normalne w pomoście i zawieszeniach. Przez to kolumny muszą być wsparte o podpory. Bywają to tak zwane wahacze, jakie pozwalają na spokojny transport kabli. Muszą one być oddzielone z pomostu. Normalne kolumny bywają wkładane przez luki w kaflach pomostu, czy też obejmują pomost od zewnątrz. Powiększa to ich rozmieszczenie wraz z mostem. W rozwiązaniach do wsparcia kolumn oraz do rozmieszczenia kabli w ich wierzchołkach korzysta się z łożysk stalowych. Zamiast przegubów stalowych można skorzystać z takich z betonu. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com