fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Obszerności półek

Poza kaflem pomostu jaki jest półką górną pojawiaj się też kafle niższy. Obszerności obydwu takich półek bywają zwykle zmienne wzdłuż przęsła, chociaż w wielu sytuacjach półka górna jako kafel pomostu posiada obszerność niezmienną. Środniki razem z półkami są zazwyczaj zestawione w przekroje skrzynkowe albo dwuteowe nierówne. Poniżej pokazano parę przykładów takich średnic. (uprawnienia budowlane kontakt)

Średnica skrzynkowa mostu belkowego sprężonego o dwóch środnikach i dwóch półkach. Rozmieszczenie środników bywa niezmienne wzdłuż przęsła, jednak ich rosłość potrafi być zmienna. Rozmieszczenie środników bywa podobne do rozmieszczenia belek centralnych zsuniętych pod kafel drogi mostów niesprężonych. W mostach o dwóch pasach jezdni równa się on zwykle 5m. Kafel drogi, kafle chodników, belki podporęczowe i krawężniki posiadają formę podobną do formy takich części w mostach niesprężonych. Zamiast poprzecznie w ustroju tym pojawiają się przepony stężające środniki i kafle. Dla lepszej kontroli stanu budowli od środka, w przeponach umieszcza się przełazy. (uprawnienia budowlane 2021) W odmianie tej rozpiętości chodników bywa większa, przez co bywają one wsparte na wspornikach wyprowadzonych z przepon. Wyższa półka średnicy mostu bywa jedynie jako kafel drogi.

Półki górne i niższe
Półki górne i niższe

Kafle chodnikowe

Kafli chodnikowych nie poleca się włączać do współgrania ze średnicą przęsła z dwóch względów, po pierwsze ich zaangażowanie w deformacji pełnego przęsła bywa niewielkie przez duży odstęp od środników, po drugie kafle chodników silniej są narażone na zmiany cieplne niż kafle drogi i są zazwyczaj rozdzielone na kawałki dylatacjami. Przez to, aby utrzymać porządną budowlę belki przęsła, ograniczono ją do części niewątpliwie współgrających w jej deformacjach. Prefabrykowane kafle chodnikowe wsparto na belkach podporęczowych i krawężnikowych i odosobniono je od siebie lukami. Pozwalają one na rozmieszczenie przewodów poniżej chodników. (uprawnienia budowlane program)

Brzegi

Kafel chodnikowy nie może zostać wsparty na trzech brzegach, ponieważ wtedy pojawiają się niepotrzebne nierówności. Podłużnice takiego ustroju pomostu nie są partiami części centralnych przęsła. Szerokość łukowa jaką niesie pomost bywa oddawana na podpory. Rolą podłużnic bywa transportowanie sił z kafla pomostu na poprzecznice. Rozmieszczenie ich i ich ilość muszą być tak zestawione, żeby pola kafli posiadały odpowiednie rozmiary. W pokazanym ustroju poza podłużnicami pod krawężnikami nadano dwie duże podłużnice pod drogą. Może być to przez skupianie się na uzyskaniu idealnie cienkich kafli i pomniejszenia masy pomostu przez dużą szerokość przęsła. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Sprężanie

Skorzystanie ze sprężania pozwoliło na różne formowanie pomostów. Kształty te bywają różne w budowlach prefabrykowanych warsztatowo i tych w budowlach betonowanych na miejscy albo na brzegu i nasuwanych na podpory. Wszystkie typy potrzebują różnego rozpatrzenia. Betonowanie na miejscu budowy budowli sprężonych bywa konieczne w przypadku idealnie dużych szerokości. Podczas mniejszych poleca się budowle niesprężone, albo te sprężone z prefabrykatów. (program egzaminu na uprawnienia) Szerokość, od jakiej zaczynają się konstrukcję sprężone betonowane na miejscu stają się opłacalne, bywa zależna od wielu czynników, ale bywa ona w specjalnych momentach niższa od 20m. bywa to pierwszy warunek jaki ma wpływ na różne formowanie średnic mostów sprężonych w zestawieniu z mostami z betonu uzbrojonego. Kolejną przyczyną sprawiającą zmiany form w tych średnicach bywa przymusowe pomniejszenie ich pola dla pomniejszenia potrzebnej siły sprężającej. Przez to elementy tych średnic posiadają obszerności niższe od średnic przęseł niesprężonych. Pomniejszenie ich rozmiarów bywa ograniczone możnością zmniejszenia uzbrojenia. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com