fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pokrycie schodowych nawierzchni

Planując odpowiednie pokrycie nawierzchni na schodach należy dostosować zakres napraw, które są niezbędne. W powierzchni stopnic wszelkie odkształcenia i wytarcia wymagają wyrównania, tylko jeśli przygotowuje się je pod układanie cienkich wykładzin wykonanych z kauczuku albo z PCW. W tym celu zastosowanie znajduje szybkowiążąca i samorozlewana cienkowarstwowa wylewka, której wytrzymałość wynosi 35 MPa przy grubości od 1 do 10 mm. W bardzo podobny sposób nakłada się korygujące warstwy do wysokości stopni, gdzie deskowanie ustawia się na danych poziomach. (uprawnienia budowlane kontakt)

Pokrycie schodowych nawierzchni
Pokrycie schodowych nawierzchni

Prefabrykowane rodzaje nakładek

Pokrycie gotowe stopni w tzw. jednym kawałku to prefabrykat betonowy, który posiada powierzchnię dekoracyjną o typie terazzo. Wykorzystuje się go przede wszystkim przy wykańczaniu nowych schodów, przy uzyskaniu odpowiednich poziomów dolnych i górnych, a także do prac renowacyjnych. Bardzo dobrze sprawdzi się on przy betonowych biegach z drewnianymi stopnicami, które są już zużyte. Takie prefabrykaty produkuje się pod dane wymiary w monolitycznej formie stopnicy oraz podstopnia. Montaż przeprowadza się z zastosowaniem pasmowo nałożonej szybkowiążącej zaprawy. Jest on stosunkowo szybki i mało skomplikowany, przez co warto rozważyć takie rozwiązanie podczas przeprowadzania remontów bądź modernizacji schodów. (uprawnienia budowlane 2022)

Wykładzina kauczukowa i PCW

Na schodowych klatkach, gdzie występuje małe natężenie ruchu albo kiedy jest ona ograniczona pod względem dostępu do użytkowników, do pokrycia stopni stosuje się niekiedy wykładziny kauczukowe albo z PCW. Są one dostępne na rynku w postaci nakładek profilowanych. Materiały wykonane z PCW w formie płytek bądź rulonowej powinny cechować się homogenicznością, w związku z większą trwałością, w porównaniu do warstwowej wykładziny. Zarówno jedno, jak i drugie pokrycie mocuje się przy użyciu kleju i wymagają one, aby podłoże było równe. To sprawia, że niekiedy należy je wcześniej odpowiednio wypoziomować przy zastosowaniu samorozlewnej zaprawy cienkowarstwowej. Uzupełniającym montażowym materiałem jest krawędziowa listwa i naścienny cokół, który montuje się od lica schodów. (uprawnienia budowlane program) 

Pokrycia na schody z żelbetu

Na schodach układane ceramiczne płytki są najczęściej stosowanymi pokryciami podczas przeprowadzania renowacji schodowych klatek, przede wszystkim w mieszkalnych budynkach.  (program egzaminu na uprawnienia)  Taki rodzaj nawierzchni nieznacznie podnosi poziom podłogi, zazwyczaj nie więcej niż 1,5 cm. Dają one wysoki stopień odporności od ścierania i estetykę. Taką powierzchnię można pokrywać na raty, co jest bardzo ważne z punktu widzenia klatek schodowych w mieszkalnych budynkach. W związku z tym komunikacja na klatce jest w miarę wygodna. Do najczęściej stosowanych płytek zalicza się płytki z technicznego gresu. Chociaż ich wzornictwo jest ograniczone, to jednak posiadają one jednorodny rodzaj struktury na całkowitej grubości. To sprawia, że uszkodzenia powierzchowne stają się praktycznie nie widoczne. Na rynku producenci ceramiki posiadają w swoich ofertach kolekcje płytek, które składają się z pokrycia stopnicy, podstopnicy oraz z elementów do utworzenia na ścianie cokołu. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com