fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zastosowanie

Wentylacja pokrycia dachowego jest bardzo ważna. Między innymi dzięki niej konstrukcja jest trwała i szczelna przez lata. Należy pamiętać, że wilgotność jest strasznym zagrożeniem dla budynku. Przez nią może ucierpieć jego wytrzymałość, izolację termiczną, nośność, a dodatkowo mogą zalec się w nim przeróżne grzyby czy innego rodzaju problemy ciężkie do wyeliminowania. Nadmiar wilgoci powoduje nie tylko zawilgocenie, ale i niszczenie niektórych elementów konstrukcji. Najbardziej narażona jest więźba dachu. Ta bowiem najczęściej tworzona powstaje drewna. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Wentylacja powinna być tak zamontowana, aby powietrze mogło sprawnie się przemieszać pomiędzy warstwami. Dodatkowo nie powinno napotykać żadnych przeszkód, które mogłoby zakłócić cały proces. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Pokrycia dachowe – wentylacja
Pokrycia dachowe – wentylacja

Wentylacja

Najczęściej spotykanym, a zaraz najlepszym sposobem na wentylację dachów, jest wykonanie szczelin wentylacyjnych. Te tworzy się w narożach dachów, wylotach kalenicy czy też w okapach. Do tego, aby je zabezpieczać, stosuje się specjalne akcesoria dachowe. Te najlepiej kupić wraz z pokryciem dachowym. (uprawnienia budowlane program)

Wybór akcesoriów

Warto zaznaczyć, że ilość potrzebnych akcesoriów dachowych jest zależna od kształtu i skomplikowania dachów. Inaczej zachowają się wybrane elementy przy dachówkach, a inaczej np. przy blachach płaskich czy pokryciach trzcinowych. Wszelkie materiały powinno dobierać się już na poziomie planowania budynku. Projektując dach, należy brać pod uwagę wszelkie płaszczyzny ukośne, zastosowane materiały czy też wszelkie otwory okienne. Należy też brać pod uwagę parametry podszycia oraz jego otoczenie. Ciężar dachu ma istotny wpływ na wytrzymałość i nośność konstrukcji. Same akcesoria, jeśli są dobrze wybrane i zamontowane, nie służą jedynie do odprowadzania wilgoci. Część z nich stanowi wyjątkowy element estetyczny. Warto pamiętać, że wybór nie może ograniczany finansami. To one wpływają w dużej mierze na wieloletnią eksploatację dachu, a nawet całego budynku. (uprawnienia budowlane 2022)

Akcesoria i materiały

Zacząć można ten temat od kominków wentylacyjnych i odpowietrzających. Tych używa się, jeśli dach potrzebuje dodatkowej wentylacji na połaci. Ten pierwszy kominek służy do wymieniania powietrza w otoczeniu. Ten drugi do utrzymania odpowiedniego ciśnienia w ruchach. Nie są to elementy wymienne, a raczej towarzyszące.

Taśmy wentylacyjne są natomiast montowane w kalenicach i narożach. To one uszczelniają styki oraz zapewniają dodatkową wentylację. Przy okazji osłonione są gąsiorami, dzięki czemu dopasowują się do pokrycia dachowego. (program egzaminu na uprawnienia)

Łaty wentylacyjne świetnie sprawdzają się przy blachodachówkach. Umożliwiają one swobodny przepływ powietrza pod połacią. Mimo tego, że składają się one z niewielkich otworów, są tak zabezpieczone, aby żadne zwierzę nie mogło tam wejść. Dzięki czemu niestraszne są domownikom ptaki czy gryzonie, a przy okazji są bezpieczne dla wszystkich zwierząt.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com