fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pojemnik futerałowy

Pojemnik futerałowy mieszczący 104 cegły zrobiony jest z ażurowego kosza i zdejmowanego dna z dwóch podstawek, każda ma cztery zaczepy. Masa pojemnika wraz z dnem to 40 kilogramów, za to łączna masa razem z cegłami to nawet 440 kilogramów.

Dno takiego pojemnika tworzy się z blachy grubej na 3mm bądź niewielkich płaskowników grubości 6mm. Są one przymocowane do ramy o wymiarach wynoszących 550 X 450 wykonanej z kątownika 35 X 35 X 6 mm. Podstawki (520 X 250 mm) zrobione z grubych, okutych desek bądź ramy zrobionej z blachy i kątowników. Na nie dodatkowo kładzione są słupki cegieł , ustawiane są blisko siebie i od góry montujemy kosz pojemnika.

Pojemnik futerałowy rozmieszczany na 42 cegły był używany do budowania MDM w Warszawie (Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa). Była to tym samym pierwsza w naszym kraju budowa, gdzie używane zostały pojemniki. Taki pojemnik złożony jest z trzech części, czyli dna i dwóch bocznych elementów. Warto wspomnieć, że każdy taki element boczny zrobiony jest ze złączonych przegubowo dwóch ścianek ażurowych. (program egzaminu na uprawnienia)

Pojemnik futerałowy

Konstrukcja kosza

Kosz jest wykonany z zespojonych płaskowników prętów okrągłych. Oba uchwyty trójkątne mają swój określony ruch pionowy w zakresie gniazd stworzonych poprzez klamry. Klamra zamykana znajduje się na dolnym ramieniu uchwytu. Przy samodzielnym ustawieniu pojemnika klamra odchyla się lekko do góry poprzez sprężynę. Jak już zamocujemy kosz, osoba pracująca odchyla najczęściej nogą klamrę  w dół, a uchwyt do góry. Robi to tak, żeby klamra nie stykała się z zaczepami od dołu. Żeby uchronić uchwyt od runięcia, a w tym samym czasie klamrę, trzeba po podniesieniu uchwytu podłożyć klamrę i poprzeczki pomiędzy gniazdo. (uprawnienia budowlane kontakt)

Kiedy pojemnik zawiesimy już na żurawiu, wtedy przy naprężonych uchwytach pojawi się trochę luzu pomiędzy klamrą a poprzeczką ,a zatyczka wypadnie i będzie swobodnie wisieć na łańcuchu. Klamra zamykająca nie wyjdzie z zaczepów.

Po ustawieniu pojemnika na jego miejsce uchwyt spada na wskutek własnej masy, a klamra wypada z zaczepów i kręci się do góry przez sprężynę. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Taki kosz pojemnika możemy bez obaw podnieść i zdjąć.

Pojemnik chwytakowo-ramkowy

Pojemnik chwytakowo-ramkowy podwójny pojemności na 84 cegły zrobiony jest następująco:

Dwa słupki z cegieł ustawionych blisko siebie na wcześniej wspomnianych ramkach oplata się z obu stron ramami pojemnika. Każda rama zawiera poprzeczki, pręty środkowe i obwodowe. Pręty środkowe mają zamontowane ruchome elementy z zatyczkami do nich przyspawanymi. Ramy pojemnika dołącza się do boków, unosi i odstawia klamry z zatyczkami, by pojemnik się zamknął. Kiedy już udało się to zrobić, pojemnik zawieszany jest za ucho uformowane w górnym zakończeniu prętów środkowych. Kiedy pojemnik już wisi, masa obu dolnych warstw cegieł jest oddawana na pręt dolny obwodowy. Pozostałe warstwy przekazują ciężar na poprzeczki poziome. (uprawnienia budowlane 2021)

Załadowanie cegieł

Załadowywanie cegieł odbywa się tak, że taczkę z otwartymi szeroko na boki obrzeżami transportuje się w pionie do słupka cegły, a później oplata się z dołu obrzeżami uchwytów ramek. Wtedy taczkę stawiamy do normalnego położenia i przestawia w prawidłowe miejsce. (uprawnienia budowlane program)

Taczka służąca do transportu 42 cegieł umiejscowionych w słupku na ramkach, którą stosuje się do wykorzystywania pojemnika chwytakowo-ramkowego podwójnego, ma identyczną konstrukcję, z małym odstępstwem, że nie posiada pazurów uchwytowych i po bokach mamy dodatkowo obrzeża ramkowe.

Taczka przewożąca 52 cegły postawionych w słupku na podstawce wyposażona bywa w dwa pazury przednie i obrzeża. Załadunek takiego słupka robi się tak, że taczkę przybliżamy jak najbliżej do niego w pionie, celując pazurami pod zaczepy podstawki. One wtedy chwytają dno i taczkę odchyla się do pierwotnego położenia i transportuje w miejsce docelowe. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Gdy cegły zostaną przywiezione na miejsce pracy, klamry z zatyczkami są podnoszone i wypakowywane z ramy pojemnika.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com