fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Podział prefabrykowanych budowli

Patrząc na stopień zastosowania w budynkach fabrycznie wykonanych elementów bądź na placu budowy, a także patrząc na rodzaj ich oraz wykończenie można wyróżnić budynki z zastosowaniem gotowych elementów, częściowo prefabrykowanych o raz całkowicie prefabrykowanych (uprawnienia budowlane 2021).

Podział prefabrykowanych budowli
Podział prefabrykowanych budowli

Budynki z gotowych elementów

Budynkami z gotowych elementów są budynki budowane tradycyjnym sposobem, czyli przy użyciu pustaków, cegły albo betonu, który wykonuje się na miejscu. Stosuje się je w częściach stropu albo dachach, jako gotowe elementy, wykonane na budowie bądź poza nią. Zazwyczaj wykonuje się je w ręczny nie zmechanizowany sposób (program na uprawnienia budowlane). Do tego rodzaju budowli zaliczamy budynki mieszkalne na wsi, gospodarcze, wykonane częściowo z gotowych elementów wytworzonych ręcznie. Są to np. duże żużlobetonowe bloki, pustaki czy żelbetowe belki.

Budynki częściowo prefabrykowane o szkieletowej konstrukcji

Częściowo prefabrykowane budynki to budowle, dla których części takie jak dach, strop wykonuje się z prefabrykowanych elementów. Są to także budowle, gdzie oprócz użycia prefabrykatów prowadzi się także tradycyjne roboty (program egzamin uprawnienia 2021). Pierwszy z przypadków wskazuje na budynek z prefabrykowanymi stropami. Budynek w szkieletowej konstrukcji z elementów prefabrykowanych nazywa się budynkiem o nośnej prefabrykowanej konstrukcji. Nieraz budynek wykonuje się w całości z prefabrykatów, ale ręczna robocizna przy tradycyjnych pracach jest tu bardzo znaczna, nieraz nawet większa od robocizny podczas wykonywania montażowych prac. Taka sytuacja ma miejsce, podczas gdy wykonuje się budynek z niepełnych prefabrykatów albo z prefabrykatów, które wypełnia się na budowie betonem.

Elementy budowli o dużych rozmiarach

Takie budowle można montować z małych albo średnich wymiarów elementów, gdzie ciężar wynosi od kilkudziesięciu do kilkaset kg, z elementów o dużych rozmiarach przy ich ciężarze od kilkaset kg do kilku ton oraz z wielkowymiarowych elementów, gdzie ciężar ma wartość od 1 do 7 ton. Z wielkowymiarowych elementów wykonuje się najczęściej mieszkalne budynki. W zależności od tego, jakie wielkowymiarowe elementy zastosujemy, możemy wyróżnić trzy rodzaje (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Pierwszy z nich to budynek wielkoblokowy, który montuje się ze ściennych bloków. Ich długość odpowiada wysokości pełnej kondygnacji. Drugi rodzaj to budynki wielkopłytowe montowane z płytowych ściennych i stropowych dużych elementów. Wymiar odpowiada w tym wypadku pełnej izbie albo jej części. Ostatnim rodzajem są budynki z wielkoprzestrzennych elementów, które stanowią gotowy budynkowy segment. Ma od postać wykończonej mieszkalnej izby albo też małego mieszkania. Jego ciężar wynosi od kilkunastu ton wzwyż.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com