fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Podstawowe funkcje geotkanin

W wielu przypadkach geotkanina pełni cztery funkcje, które uznawane są za podstawowe. Pierwszą z nich jest funkcja separacyjna. Jest ona w tym wypadku odcinającą albo separującą warstwą gruntowego podłoża od nasypu. W związku z tym zahamowane zostaje mieszanie się tych gruntów oraz likwidacji ulega podciąganie kapilarnych wód. Kolejną funkcją geotkanin jest funkcja wzmacniająca. Jako warstwa geotkanina poprawia nośność w słabym podłożu pod nasypem albo poprawia wytrzymałość w nawierzchni, która wiąże się z rozciąganiem. Filtracyjna funkcja geotkanin polega na tym, że stanowi ona filtr chroniący przepuszczalny materiał od kolmatacji oraz zmienianie się filtracyjnych właściwości. Ostatnią z funkcji jest funkcja drenażowa, gdzie dreny odprowadzają wodę w swoich płaszczyznach. Warto zaznaczyć, że geotkaniny zwykle spełniają jednocześnie więcej funkcji, a nie tylko jedną.  (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Podstawowe funkcje geotkanin
Podstawowe funkcje geotkanin

Parametry geotkanin

W czasie wykonywania projektu inżynierskich obiektów ważne są parametry, jakie będą posiadać geotkaniny. Muszą cechować się one wytrzymałością na rozciąganie, wydłużanie, a także muszą być wodoprzepuszczalne. Ich pory z kolei muszą być otwarte. W kierunku wątku i osnowy powstałe otwory mają izotropowy charakter. Ich wymiary kształtują się odpowiednio 60 do 120 µm, co stwarza warunki do bardziej racjonalnego projektowania, uwzględniając jednocześnie otwartość O₉₀ do hydraulicznych zastosowań. Można na tej podstawie stwierdzić, że geotkaniny są w pełni przewidywalne,  niż ma to miejsce w przypadku zastosowania geowłóknin.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Zbrojony geotkaniną grunt

Grunt zbrojony za pomocą geotkaniny powoduje, że powstają na nim konstrukcje, takie jak nasypy, oporowe mury czy skarpy. Oprócz nasypowego materiału układa się w tych miejscach dodatkowo za pomocy warstw zbrojenie, które ma powodować ich wzmocnienie. Wzmocnienie gruntu jest tu podobne do idei stosowanej przy żelbetowych konstrukcjach. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku zbrojenie ma usunąć materiałowe wady, do jakich zalicza się małą wytrzymałość związaną z rozciąganiem. Mając do czynienia z ziemną budowlą użycie zbrojenia sprawia, że w nasypie powstają siły, które przeciwstawiają się osuwaniu gruntu po linii poślizgu. Następuje w związku z tym zwiększenie poziomu wytrzymałości na ścinanie nasypu, która decyduje z kolei o nośności ziemnych konstrukcji. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Wykorzystanie w branży budowlanej geosyntetyków

Bardzo często wydaje się, że istotny wpływ na wybór odpowiedniego geosyntetyku podczas wykonywania danego projektu ma pierwszy kontakt, jaki nawiązuje się z dystrybutorem.   (uprawnienia budowlane 2022) Sporządzony odpowiednio prospekt często działa u projektanta na jego wyobraźnię, i może on w pewien sposób wpłynąć na traktowanie jednego z materiałów z wyższością. Podnosząc poziom wiedzy związanej z geosyntetykami w inżynieryjnym środowisku oraz dokonywanie eliminowania wytycznych, jakie są błędne, co wiąże się z prawidłową interpretacją zasad, jakie wynikają z wbudowywania tych materiałów sprawi, że powstanie projekt, a w dalszym czasie obiekt bez ukrytych wad. Chcąc stosować geosyntetyki należy posiadać bardzo dobre przygotowanie merytoryczne. Musi je posiadać zarówno inwestor, projektant, jak i wykonawca prac oraz osoby nadzorujące realizację prac.  (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com