fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pochylnia w wielopoziomowych garażach

Garaże bardzo często lokalizuje się na innych poziomach niż poziom terenu przyległego. To sprawia, że wymaga się zapewnienia dla pojazdów pionowej komunikacji. Sposobem, jaki powszechnie się stosuje do zniwelowania różnic w wysokościach na terenie wielopoziomowych garaży bądź garaży, jakie znajdują się na poziomie, który wymaga pokonania różnic jest pochylnia. Techniczno – budowlane przepisy, które są bardzo ograniczone odnośnie kształtowania pochylni sprawiają, że podczas projektowania i kształtowania ich pojawiają się często błędy. Ma to miejsce w szczególności podczas powierzchni zabudowy, jaka jest ograniczona. Błędy to prowadzą do tego, że pochylnie są trudne w użytkowaniu, a czasami wręcz ich użytkowanie nie jest w ogóle możliwe. Przepisy, jakie obecnie obowiązują nie stanowią wystarczających wytycznych podczas projektowania samochodowych pochylni. W związku z tym należy także posługiwać się dostępną literaturą oraz zasadami technicznej wiedzy. (uprawnienia budowlane 2023)  

Pochylnia w wielopoziomowych garażach
Pochylnia w wielopoziomowych garażach

Techniczno – budowlane przepisy

Rozporządzenie odnośnie technicznych warunków, jakie powinny spełniać budynki oraz usytuowanie ich opisuje zagadnienie związane z kształtowaniem pochylni. Wytyczne te określają wartości podstawowe pochyleń dla pochylni. Patrząc jednak na jej szerokość określono tylko tyle, że jeżeli mamy do czynienia z garażem, jaki przeznacza się na więcej samochodów niż 25 na każdej z kondygnacji, w takiej sytuacji stosuje się pochylnie, których szerokość wynosi minimum 5,5 metrów. Musi ona umożliwiać dwukierunkowy ruch. W przypadku jednopasmowych pochylni ich szerokość musi mieć min. 2,7 metrów dla wjazdu samochodów oraz wyjazdu. Tak mocno ograniczone przepisy sprawiają, że zaprojektowanie oraz oddanie do użytkowania pochylni, stosując jedynie te przepisy może powodować, że nie będzie ona spełniać swoich funkcji. (uprawnienia budowlane segregator)  

Geometria pochylni

Projektowanie pochylni o podłużnym profilu i parametrach, jakie wskazane są w stosownym rozporządzeniu sprawi, że dla dużej części osobowych samochodów warunki przejezdności nie będą spełnione. Do podobnej sytuacji może dojść, kiedy kwestia dotyczy geometrii w planie pochylni i usytuowana zostanie ona jak krzywolinijna pochylnia z zastosowaniem zapisów rozporządzenia i bez poszerzeń, jakie wymaga się w związku z ruchem pojazdów po łuku. Do problemów może dojść również, gdy nie zostanie odpowiednio sprawdzona przejezdność i kiedy kierujący np. będzie mieć kłopot z możliwością manewru podczas wjazdu bądź zjazdu z pochylni.  (uprawnienia budowlane testy) 

Pochylnie w wielopoziomowych garażach

Warto zwrócić uwagę jednocześnie na zapisy w rozporządzeniu, jak i na literaturę oraz własną wiedzę techniczną odnośnie kształtowania w garażach pochylni. Należy przede wszystkim uwzględnić geometryczny układ pochylni dla osobowych samochodów i ich przejezdność. Wykonując projekt takiej pochylni za każdym razem stosuje się projektowe założenia oraz wykorzystuje się planowe przeznaczenie pochylni. Warto zaznaczyć, że wszystkie te aspekty skupiają się wyłącznie na pochylniach garażowych, a nie na pochylniach przeznaczonych do pieszego ruchu oraz dla niepełnosprawnych osób czy wind dla samochodowych pojazdów. (uprawnienia budowlane cena) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com