fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Płytowe elementy poprzecznych ścian

Płytowe elementy poprzecznych ścian z konstrukcyjnego betonu można wykonać z samego betonu, bez użycia zbrojenia. W praktyce chcąc przenieść rozciągające naprężenia podczas montażu oraz chcąc zwiększyć nośność na obwodzie płyt dla podparcia stropowych płyt stosuje się w bezotworowych płytach obwodowe konstrukcyjne zbrojenie (uprawnienia budowlane 2021).

Płytowe elementy poprzecznych ścian

Nośne płyty do wewnętrznych ścian z otworami

Mając do czynienia z nośnymi płytami do wewnętrznych ścian z otworami stosuje się poza zbrojeniem na obwodzie płyty obwodowe zbrojenie okiennego otworu i zbrojenie drzwiowego otworu. Jeżeli w płycie otwór drzwiowy jest blisko jej brzegu a słupek znajduje się poza otworem i ma szerokość poniżej 50 cm, słupek ten oblicza się i uzbraja jako żelbetowy słupek. Jeżeli stosujemy szeroki okienny otwór, płytę oblicza się w takim wypadku jako żelbetową. Poza wyżej wymienionymi wyjątkami płyty oblicza się pomimo wprowadzenia obwodowych zbrojeń. W zewnętrznych ścianach mogą występować elementy takie jak: nośne, konstrukcyjne płyty o mieszanym i podłużnym układzie i niekonstrukcyjne płyty. Są to płyty osłonowe, coraz chętniej stosowane w poprzecznym nośnym układzie (testy uprawnienia budowlane).

Produkcja jednowarstwowych płyt

Lekki rodzaj betonu jest jedynym materiałem stosowanym przy produkcji jednowarstwowych płyt. Mają one spełniać funkcje izolacyjne i nośne. Tego rodzaju beton wykonuje się z lekkich kruszyw. W związku z tym że mają niską wytrzymałość, grubość płyt jest większa niż wielowarstwowych ściennych płyt. Wynosi ona 30-40 cm, a przy wielowarstwowych grubość ma 20-26 cm. Zmniejszenie grubości jednowarstwowych płyt będzie mieć miejsce, kiedy technologiczne procesy produkcji lekkich betonów zostaną ulepszone (uprawnienia budowlane – egzamin). W Polsce zaczęto już stosować ścienne jednowarstwowe płyty z komórkowego betonu, gazobetonu autoklawizowanego o odmianie 0,7 oraz grubości wynoszącej 24 cm.

Zewnętrzne nośne ściany

Zewnętrzne nośne ściany poza nośną funkcją, tak jak w przypadku wewnętrznych nośnych ścian, musi spełniać także rolę akustycznych oraz cieplno- wilgotnościowych przegród. Wpływ na spełnienie tych ról ma zastosowany materiał do płyt i jego struktura (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Patrząc na strukturę nośne płyty ścian można podzielić na jednowarstwowe, wielowarstwowe oraz jedno i wielowarstwowe z nośnym szkieletem. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest stosowanie wielowarstwowych płyt, ponieważ mają one większe wytrzymałościowe cechy ale też są drogim rozwiązanie. W związku z tym częściej stosuje się jedno i wielowarstwowe płyty z nośnym szkieletem. Obecnie jednak dąży się do wytwarzanie ich z wielofunkcyjnego rodzaju tworzywa.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com