fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Papy smołowe

Kategoryzują się na takie typy: papa smołowa izolacyjna uzyskiwana poprzez nasycenie tektury surowej masą smołową, papa smołowa z obustronną niemineralizowaną powłoką uzyskiwana jak wcześniejsza, z powłoką i posypką mineralną z dwóch stron oraz papa specjalna S. Rolki papy warto transportować i magazynować na stojąco i chronić przed działaniem słońca i deszczu. Papa smołowa bywa wykorzystywana tylko jako izolacja pozioma murów i podłóg w obiektach wiejskich i na okryciach tych obiektów. (uprawnienia budowlane kontakt)

Papy i folie izolacyjne
Papy i folie izolacyjne

Folia izolacyjna

Folię izolacyjną uzyskuje się z PCW przepuszczanego przez kalandry w temperaturze zbliżonej do 180 C. Folia posiada obszerność 0.8mm, rozpiętość 1.2m i długość 20m. Bywa ona nawijana na rdzenie papierowe i obwijana papierem do pakowania. Masa folii w pierwszym rulonie nie jest większa od 30 kG. Warto ją składować w suchym miejscu, bez maszyn grzewczych w pobliżu i nie wystawione na słońce. Bywa ona niepalna, lecz robi się miękka na wskutek temperatury większej niż 50 C. Masa folii 1.10 kG/m2. Folie PCW potrafią być używane jako izolacje wodoodporne w różnych miejscach. (uprawnienia budowlane 2021) Potrafią być dostawiane do betonu i sklejane wśród siebie klejem winylowym czy spawane dzięki ciepłemu powietrzu.

Papy asfaltowe

Papy asfaltowe kategoryzują się na takie typy:

-izolacyjna, uzyskiwana z tektury filcowej, nasyconej masą asfaltową bez posypki czy powłoki,

-z obustronną powłoką, uzyskiwana jak ta wcześniejsza, ale z powłoką asfaltową z każdej strony i posypką mineralną, (uprawnienia budowlane program)

-z obustronną powłoką mineralizowaną i papą asfaltową specjalną (S).

Patrząc na wagę i m2 tektury kategoryzuje się takie rodzaje papy asfaltowej: 250, 320, 400, 500, S 400 i S 320. Pozą papą wytwarza się dodatkowo:

-papa asfaltowa na osnowie z tworzyw technicznych nasyconych asfaltem z dwustronną powłoką asfaltową i posypką mineralną,

-papa asfaltowa na osnowie z welonu szklanego obustronnie nawleczonego asfaltem ponaftowym posiadającym zapełniacz z dwustronną posypką mineralną, (akty prawne uprawnienia budowlane)

-papy asfaltowe z folią aluminiową:

-odmiana A – papa asfaltowa na osnowie tektury impregnowanej z folią aluminiową na wierzchołku i małoziarnistą posypką na dole,

-odmiana B – papa zrobiona z jednego rzędu folii aluminiowej i rzędu naniesionego na nią asfaltu z płaszczyznową małoziarnistą posypką.

Rolki papy

Rolki papy na osnowie z tektury transportuje się zazwyczaj na stojąco, dzięki czemu można zapobiec zniszczeniom czy połamaniom tworzyw, jednak papy asfaltowo-aluminiowe transportuje się oraz składuje już nie na stojąco, a na leżąco, ponieważ bywają one nałożone na rdzenie z drewna czy tektury co nie dopuszcza do powstania zniszczeń. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Składować warto je w miejscach okrytych, nanosząc dwurzędowo. Podczas odbierania papy w miejscu pracy warto spojrzeć na krawędzie arkuszy, czy nie są oblane i zniszczone, oraz czy z dwóch stron nie ma jakichś przerwań czy deformacji, tak samo czy w arkuszach nie widać szczelin, złamań czy reszty możliwych zniszczeń. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com