fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Krycie papą na kaflach izolacyjnych

Krycie papą stropodachów, wzmocnionych kaflami termoizolacyjnymi, na jakich rozmieszczono gładź cementową, jednak rozmieszczanie papy od razu na rzędzie termoizolacyjnym potrzebuje odpowiedniego przygotowania. (uprawnienia budowlane kontakt) Nadadzą się do tego podkłady zrobione z kafli styropianowych, pilśniowych porowato-bitumowanych albo normalnych, solidnych kafli z wełny mineralnej rodzaju Izopol, a w szczególnych sytuacjach z kafli korkowych asfaltowanych. W przypadku innych typów ocieplenia warto użyć właściwe wzmocnienie pod pokrycie. Do okrywania kafli termoizolacyjnych korzysta się z chociaż trzech rzędów papy asfaltowej. Okrywanie kafli termoizolacyjnych warto robić pasami rozpiętości 5-10m w stronę okapu i kalenicy. (uprawnienia budowlane 2021)

Papa na stropodachach
Papa na stropodachach

Kafle termoizolacyjne

Kafli termoizolacyjnych nie gruntuje się zanim się oklei papę, ponieważ bywa to niszczące dla stanu okrycia oraz ocieplenia, jednak normalne kafle pilśniowe porowate muszą zostać zagruntowane i od razu osuszone przed rozmieszczeniem na dachu aby zniwelować ich wsiąkliwość.  Okrywanie normalnymi papami zachodzi metodą wcześniej opisaną, jednak podczas okrycia pap aluminiowo-asfaltowych wszystkie rolki papy docina się na kawałki 2-3m, żeby nie doszło do za dużych ruchów papy po doklejeniu. (uprawnienia budowlane program) Odcinki te dostawia się lepikiem asfaltowym na ciepło, nakładając go na płaszczyznę asfaltową podczas rozwijania kawałków z rolki. Odchylenie połaci pod okrywanie z blachy stalowej ocynkowanej musi równać się od 30 do 50%, z blachy cynkowej 40-60%. Podkłady pod blachę muszą być zrobione z desek obrzynanych rodzaju V o obszerności 25mm i rozpiętości 12-15cm.

Rolki papy

Ważne jest rozdzielanie rolek papy na kawałki po 2.5-3.3m. W sytuacji spadku połaci 10% drugi rząd papy nakleja się do pierwszej na pełnej płaszczyźnie dzięki lepikowi. W sytuacji spadku jaki przekracza 10% poleca się do tego dociskanie wyższej krawędzi gwoździami papowymi co 10cm. Blisko okapu z rynną wyższy rząd papy musi zostać naniesiony na blachę okapu. Blisko krycia dachów łukowych celowe bywa rozmieszczanie arkuszy prostopadle do okapu, podczas czego krycie warto zaczynać od kierunku wschodniego albo południowego by zakłady papy ubezpieczały przed zaciekami od opadów. Tak samo warto okrywać dachy szedowe. Odchylenia płaszczyzn betonowych pod krycie musi równać się:

-podczas krycia papą asfaltową pojedynczo 30-50%, (akty prawne uprawnienia budowlane)

-krycie papą asfaltową podwójnie 25-40%,

-okrywanie papą asfaltową potrójnie 5-20%. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Reguły krycia dachów

Są takie:

-płaszczyzna gładzi cementowej musi zostać zagruntowana na zimno w roztworze asfaltowym albo emulsją asfaltową. Gruntowanie takim roztworem może zostać przeprowadzanie kolejnego dnia po zastygnięciu zaprawy,

-każdy rząd okrycia musi zostać zrobiony z tego samego typu tworzyw,

-powierzchnia dolna wszystkich pap musi zostać nasmarowana lepikiem na pełnej płaszczyźnie,, po czym smarowanie lepikiem na gorącą zachodzi w miarę rozwijania rolki, nanoszenie lepiku na zimno zachodzi po rozwinięciu rolki i rozcięciu jej na niedługie odstępu. Nie można dodać smoły do lepiku. (program egzaminu na uprawnienia)

Lepik na zimno może być naniesiony po powierzchni i spodzie doczepianej papy rzędem nie większym od 0.6mm, co dostaje się używając do naniesienia lepiku szpachlą drewnianą albo zgarniarką.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com