fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Udekoruj swój dach

Dalsza część artykułu będzie poświęcona podobnie jak w poprzednim – figurkom ozdobnym na dachu. Wspominaliśmy już o kalenicowych ozdobach. (uprawnienia budowlane 2022) Na uwagę zasługują także inne ozdoby dachowe. Mowa tu o oryginalnych figurkach, stanowiących zakończenie zaślepek dachowych czy też gąsiorów. Do najpopularniejszych figurek tego typu możemy zaliczyć figurki ludzkie. Najczęściej wykonują one w swojej istocie jakąś czynność. W ofercie projektantów możemy zaobserwować figurki ludzi, którzy w swoich dłoniach dzierżą miejsce np. na lampę. Wówczas będą charakteryzować się jako strażnicy domowi, którzy oświetlają nasz dach. Jest to tak oryginalne i nietuzinkowe rozwiązanie, że aż nie sposób przestać oglądać albumów projektowych zawierających figurki.

Spersonalizuj wygląd swojego dachu

Co mogą uczynić naszemu dachowi ceramiczne ozdoby? Przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, ozdobią nasz dach. W pewien sposób pomagają także scharakteryzować właścicieli, mogą nam powiedzieć więcej niż moglibyśmy się spodziewać. (uprawnienia budowlane 2022) Oczywiście, aby ozdoby ceramiczne wyróżniały i upiękniały nasz dach, muszą być zamontowane na trwałych dachówkach. Jednak odpowiedni montaż rekompensuje wszystko, w tym to, że jest naprawdę łatwy i prosty.

Ozdoby dachowe z ceramiki
Ozdoby dachowe z ceramiki

Historia dachowych figurek

Już od VI wieku n.e. dla ozdoby dachów stosowano starannie wykonane ozdoby ceramiczne. Materiałem przewodnim była glina. Wówczas miały one szczególne znaczenie, ponieważ stanowiły niejako domowy, magiczny amulet. Umieszczane były na połaciach dachowych z nadzieją, że na zawsze zapewnią domowi spokój i pomyślność. Chroniły ogniska domowe przed nieszczęściami losu. . (uprawnienia budowlane program) Obecnie elementy te stanowią jedynie ozdobę, ale oczywiście nie musi być tak we wszystkich przypadkach. Być może właśnie Ty jesteś tym właścicielem domu, który jest wierny starodawnym tradycjom i uważa, że ich montowanie ma ukryte znaczenie. Jeśli tak – ten artykuł jest w pełni dla Ciebie. Najważniejszą kwestią jest, by jeśli zdecydujemy się na kilka ozdób, pochodziły one od tego samego producenta co dachówki. Dlaczego jest to takie istotne? Przede wszystkim będziemy mieć pewność, że będą one współgrały z połacią dachową i razem pięknie komponowały, co już trudno uzyskać w przypadku doboru ozdób i dachówek od różnych producentów. Każdy producent ma w swoim portfolio takie ozdoby. (program egzaminu na uprawnienia) Mogą być one ciężkie lub lekkie, ale zawsze przygotowane tak, by były kompatybilne ze wszystkimi elementami. Do wyboru mamy figurki zwierząt: kota, koguta i wiewiórki. Takie figurki montuje się na dachu zwłaszcza na wsi, ponieważ podkreślają sielskość krajobrazu znajdującego się wokół. Oczywiście są też do wyboru różnego rodzaju szpice lub kolce. Te ostatnie stanowią ozdoby domów, które mają ostre wykończenia. Gustownie mogą prezentować się w zabudowaniach tradycyjnych lub klasycznych. Zupełną koniecznością nie jest montowanie ozdób tylko na kalenicy. Można je także umieścić na grzbietach połaci, gdzie widnieją nisko położone okapy. Zaślepki gąsiora mogą przybrać kształt np. muszli, słońca czy nawet krzyża. (uprawnienia budowlane kontakt)

Nietuzinkowa ozdoba

Niezwykle urokliwą ozdobę będą stanowiły zwłaszcza w przypadku przydomowych bądź działkowych altanek. Wówczas ozdobą dachu mogą być figurki kwiatów, roślin czy elementów charakterystycznych dla działkowiczów. Wybór jest bardzo duży i w opinii niektórych – zdecydowanie lepszy niż samo postawienie takich figur w ogrodzie lub przed domem. Nie ma tu mowy o tym, że zagracałyby cenne miejsce, lecz przede wszystkim zamocowane na dachu będą czymś, co będzie na pewno bardziej oryginalne. Figurki w małych rozmiarach mają swój urok i przyciągają wzrok już z daleka oraz cieszą oczy. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Trwałość dachowych figurek

Jeśli rozważamy zakup figurek ceramicznych, powinniśmy wziąć pod uwagę ich wielkość i ilość elementów. Pisząc o wysokości, mamy na myśli figurki w przedziale od 12 do 40 cm. Oczywiście dostępne są również większe rozmiary. W skrajnych przypadkach mogą sięgać nawet do 70 cm! Oczywiście większe figurki mają zastosowanie w przypadku większych połaci dachowych oraz w przypadkach, gdy nie chcemy montować wielu figurek, a jedną większą, która za wszystkie ozdobi nasz dach. (uprawnienia budowlane program) Można także zastosować kilka, tworząc z nich niezłą, dachową historię domową. (program egzaminu na uprawnienia) Od przodu nasza historia dachowa może rozpocząć się figurką przedstawiającą rok budowy, następnie możemy przejść do figurek, które mają dla nas szczególne znaczenie lub będą po prostu funkcjonalne, takie jak właśnie postać latarnika, oświetlającego nasz dom. Następnie w innych częściach dachu dalsze rozpisanie historii domu może być motywowane opisem za pomocą figurek mieszkających w nich domowników, zaliczając do nich również zwierzęta. Kot czy piesek na dachu z pewnością spotkałyby się z dużym uznaniem odwiedzających nas gości. (uprawnienia budowlane kontakt)

Niekorzystne warunki

Warto pamiętać, że podobnie jak dachówki, tak i figurki są w szczególności narażone na ekstremalne warunki atmosferyczne. Dlatego powinny być wykonane z najlepszej jakości surowców i materiałów, by były jak najbardziej trwałe. Niekorzystne warunki dla figurek ceramicznych to zarówno silne promienie słoneczne, jak i wilgoć, wiatr czy mróz. Co ważne – jakością i trwałością powinny dorównywać pokryciu, by za jakiś czas nie okazało się, że zamiast zdobić nasz dach, ze względu na obdrapania spowodowane różnymi czynnikami, będą szpecić nasz dach. Tak się nie stanie, o czym wspominaliśmy już wcześniej, w przypadku gdy zarówno pokrycie połaciowe, jak i figurki kupimy u tego samego producenta. Wówczas mamy gwarancję, że będą jakościowo jak najlepsze. Najlepszym surowcem w obu przypadkach jest ceramika, która wykazuje ogromną trwałość na warunki atmosferyczne i różnego rodzaju uszkodzenia. Cechują się wysoką jakością gliny, z której są zrobione. Dodatkowo można je uszlachetnić pokryciem glazurowym lub angobowanym. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com