fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Podczas generalnego remontu wiele osób postanawia zmienić układ mieszkania i czasami dotychczasowy rozkład drzwi może nam nie odpowiadać. Takie zmiany często są stosowane w starym budownictwie, gdzie stosowało się zasadę amfilady – czyli z jednego pokoju przechodziło się do kolejnych.(uprawnienia architektoniczne) Pokoi było więcej, ale były małe – czyli zupełne przeciwieństwo dzisiejszego stylu wykańczania wnętrz, gdzie królują duże otwarte przestrzenie. Aby pozbyć się drzwi, zacząć musimy od zdjęcia ich z zawiasów, następnie konieczne okaże się zdemontowanie ościeżnic oraz zamurowanie otworu. Aby nasz nowy mur nie odróżniał się od reszty ściany musimy go otynkować i pomalować.(uprawnienia budowlane egzamin)

Otwór po drzwiach
Otwór po drzwiach

Jakich materiałów potrzebujesz

Zacząć powinniśmy od określenia z czego mamy wykonaną naszą ścianę. Murować musimy zawsze z tych samych materiałów co ściany, dzięki czemu wstawiony fragment będzie miał identyczną grubość i usprawni nam pracę. (uprawnienia budowlane 2022)
Wypełnienie możemy zrobić z obecnie w dalszym ciągu popularnych cegieł, pustaków jak i betonu komórkowego. Jeżeli ściany są wykonane z cegieł, będą miały 12cm, praca może potrwać trochę dłużej ale zyskamy pewność jednorodnej struktury między poszczególnymi pomieszczeniami. Cegła jest dobrym izolatorem akustycznym, więc taka ściana nie będzie przenosiła dźwięków. Podobnie sprawy się mają jeśli chodzi o bloczki z betonu komórkowego lub pustaki, są one większe więc praca pójdzie nam sprawniej.

Kolejny krok – Przewiązanie murów

Przewiązanie muru jest konieczne ze względów zarówno bezpieczeństwa jak i akustycznych. W przeciwnym wypadku, oparcie się o taki fragment dobudowanego muru mogłoby skończyć się zawaleniem. Najlepszym wyborem będzie przewiązanie w taki sposób jak robimy to podczas tradycyjnego murowania. W wypadku cegły, należy wykuć połówki cegły w co drugim rzędzie ściany, dzięki czemu w powstałe wnęki wsuniemy cegły z naszego nowopowstałego muru. Problem komplikuje się przy pozostałych materiałach, ponieważ żeby przewiązać taki mur będziemy musieli użyć prętów zbrojeniowych, które zepną oba fragmenty. Dobrym wyborem mogą być ok 40/50cm odcinki stali ułożone w 3 lub nawet 4 spoinach. Aby to było możliwe musimy wywiercić otwory po obu stronach już istniejącego muru, tak by w te otwory włożyć wspomniane stalowe pręty.(uprawnienia budowlane egzamin ustny)
Od czego zacząć takie wypełnianie ? Po pierwsze musimy ułożyć warstwę zaprawy na podłodze bądź wylewce, warto odpowiednio zabezpieczyć podłogę jeśli jest ona drewniana. Jakiej użyć zaprawy ? Nada się do tego zarówno zaprawa klejowa jak i tradycyjna. Pamiętajmy by dobrze wymierzyć wysokość naszego otworu, by pod koniec u szczytu wypełniania nie została nam nawet wąska szczelina.(akty prawne uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com