fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Otwarty rodzaj systemu w branży budowlanej

System w branży budowlanej oznacza rozwiązanie kompleksowe materiałowo – technologiczne, a także konstrukcyjno – montażowe. Taki system obejmuje zunifikowany komplet konstrukcyjnych elementów, instalacyjnych, budowlanych, wyposażenia oraz wykończenia. Otwarty system oznacza system, który umożliwia projektowanie dowolnych funkcjonalnych układów budynku i jego architektonicznej formy. Stosuje się tu tylko zunifikowane typowe prefabrykowane elementy, które wchodzą do składu takiego zestawu (egzamin na uprawnienia budowlane). Stanowi to charakterystyczną cechę dla każdego z opisanego tu systemu.

rodzaj systemu w branży budowlanej
rodzaj systemu w branży budowlanej

Zastosowanie otwartego systemu w budownictwie

W otwartym systemie szczecińskim oraz W-70 stosuje się wielkopłytowe rodzaje prefabrykatów, ponieważ przeprowadzone doświadczenia wskazują, że wielkopłytowe metody pomimo różnorodności w projektowych rozwiązaniach i różnych technologiach są korzystniejsze niż inne metody związane z realizacją. Bardzo dobrze ilustrują to techniczno – ekonomiczne wskaźniki, jakie osiągnięto w 1969 roku podczas zastosowania w mieszkaniowym budownictwie metod wykonawczych (testy 2021 uprawnienia). Obecnie zaprojektowano moc produkcyjną w skali rocznej dla 8700 izb przy dwuzmianowej produkcji oraz dla izb przy przyszłej produkcji trzyzmianowej dla systemu szczecińskiego. Stosuje się go w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy oraz w Gdańsku. W wytwórniach o systemie W-70 projektowana jest moc optymalna dotycząca produkcji dla rocznie 12000 izb. Wytwórnie te są wyposażone w nowoczesny park maszyn, technologicznych linii oraz w urządzenia. Pierwsza produkcja w prototypowej wytwórni miała miejsce w roku 1970.

System mieszkaniowego budownictwa

Zarówno system szczeciński, jak i W-70 opierają się o wielkopłytowe elementy. System W-70 charakteryzuje się występowaniem dużej ilości typów prefabrykatów. Taka sytuacja pozwala na swobodę w czasie różnicowania układu danego budynku. Ten rodzaj systemu wykorzystuje się przede wszystkim do mieszkalnych budynków wielorodzinnych, a głównie do budynków mających 5 oraz 11 kondygnacji. Szczeciński system ma ograniczoną ilość dotyczącą typów prefabrykatów do 140. Przy ogólnym budownictwie stosując system SBO wykorzystuje się szkieletowy układ (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Posiada on łączną liczbę typów prefabrykatów na poziomie 430.

Cechy systemów

Wyżej wymienione systemy posiadają następujące podstawowe oraz wspólne cechy (uprawnienia budowlane – egzamin). Elementy projektuje się tylko z typowych zestawów elementów, które zaliczają się do składu danego systemu. Stosuje się tu zunifikowane obciążeniowe oraz wymiarowe parametry, a także węzły i połączenia. Istnieje tu natomiast możliwość zamiany elementów oraz materiałów, w zależności od warunków panujących w produkcyjnej bazie. Można tu też zunifikować oprócz budowlanych i konstrukcyjnych elementów, także elementy sanitarnych instalacji, elektrycznych oraz wykończenia i wyposażenia.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com