fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Organ Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa

Krajowa Komisja Kwalifikacyjna należy do organów Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Ustawa o samorządach zawodowych architektów i inżynierów budownictwa z dnia 15 grudnia 2000 r. zawiera wszystkie zadania i obowiązki tej komisji. W jej skład wchodzi oczywiście jedna osoba przewodnicząca oraz pomiędzy 8 a 16 członków. Okres ich urzędowania to 4 lata. (dowiedz się więcej)

A teraz najważniejsze, czyli jakie obowiązki leżą w roki Komisji Kwalifikacyjnej? Przede wszystkim to od nich zależy jakie pytania pojawią się na egzaminie na uprawnienia budowlane, ponieważ to oni je przygotowują. Kolejny zadaniem dość poważnym jest przewodniczenie w postępowaniach odwoławczych odnośnie uprawnień budowlanych (tj. ich treści czy słuszności ich wydania). (materiały do uprawnień budowlanych) Wydają oni też decyzję II instancji w tych sprawach. Co więcej, biorą pod lupę wszystkie postępowania kwalifikacyjne w roku. To oni też decydują o nadaniu tytułu rzeczoznawcy budowlanego i kierują wykonywanymi czynnościami wszystkich okręgowych komisji kwalifikacyjnych. Ponadto jeśli do Krajowego Sądu dyscyplinarnego trafi sprawa o odpowiedzialności zawodowej w kręgu izby inżynierów to właśnie Krajowa Komisja Kwalifikacyjna zajmuje się wystawieniem opinii. A wszystkie swoje wykonane zadania i czynności raportują Krajowemu Zjazdowi Izby.

Krajowa Komisja Kwalifikacyjna może naprawdę wiele. Jeśli jakaś uchwała dotycząca okręgowych komisji kwalifikacyjnych lub uchwała oparta na prawie budowlanymi kłóci się z prawem czy regulaminem- właśnie ta Komisja może ją uchylić. Ponadto decyzja II instancji, którą podejmuje Krajowa Komisja Kwalifikacyjna odnośnie spraw o odpowiedzialności zawodowej jest uważana za ostateczną. (program do uprawnień budowlanych)

Powaga decyzji Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej

Bez obaw jeśli decyzja, która została podjęta jest nam nieprzychylna można złożyć na nią skargę w ciągu 30 dni od jej otrzymania. Co nie zmienia faktu, że decyzje Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej cechują się swoją powagą jak i ostatecznością. To samo dzieje się z tytułem rzeczoznawcy budowlanego- Komisja może go dać jak i zabrać. Nadzwyczajny Krajowy Zjazd PIIB opracował regulamin, z którego przestrzegania Krajowa Komisja Kwalifikacyjna jest rozliczana.(uprawnienia architektoniczne)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com