fbpx
program
Uprawnienia Budowlane
oświetlenie
oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie w domu

W domu wyróżniamy oświetlenie ogólne, które powinno równomiernie oświetla całe wnętrze, pozwala na rozjaśnienie całych pomieszczeń zwłaszcza kuchni czy gabinetów. Oprócz tego wyróżnia się oświetlenie punktowe np. przy biurku, przy łóżku, do czytania książek, przy krojeniu warzyw, przy blacie, więc jest to istotne, aby te miejsca były najbardziej oświetlone. Wyróżniamy także oświetlenie dekoracyjne, które ma za zadanie przede wszystkim wyeksponować elementy wystroju, najczęściej wybiera się w tym celu właśnie taśmy ledowe, lampy stołowe stojące, lampy czy kinkiety. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

 

Oświetlenie punktowe i jego zadania

Punktowe oświetlenie może być umieszczane w suficie w odpowiednich miejscach, w ten sposób stwarza również odpowiedni nastrój. Przykładem są lampy halogenowe w suficie podwieszanym, służą one również w celach dekoracyjnych. Oświetlenie punktowe wyróżnia właśnie lampy halogenowe, czyli tak zwane oczka oraz spoty czy listwy oświetleniowe, czy też reflektorki. Posiadają ona tradycyjne żarówki albo też halogeny. W pomieszczeniach bardzo przestronny idealnie sprawdza się oświetlenie punktowe. Ciekawe są również światła kierunkowe, które elegancko eksponują wybrany fragment pomieszczenia. (egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Tradycyjny oświetlenie za pomocą lamp

Najczęściej wybiera się oświetlenie za pomocą wiszących lamp umiejscowionych na środku sufitu. W centralnej części sufitu.  Lampy sufitowe to już tradycyjne rozwiązania, które uzupełnione jest punktowym oświetleniem halogenowym lub też nowoczesnymi lampami LED.

Należy pamiętać, iż lampy sufitowe, halogeny, kinkiety czy lampy LED muszą być dopasowane do danego pomieszczenia, jego rozmiaru i potrzeby intensywności światła.

Oświetlenie LED stwarza możliwość uzyskania różnych barw światła. Lampy te muszą posiadać odpowiedni przełącznik. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)

W nowoczesnych aranżacjach często wykorzystuje się sufity podwieszane, które podświetlane są lampkami LED. Często w regipsach można wyciąć fantazyjny kształt lub zastosować sufit wielopoziomowy.(egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

 

 

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com