fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Częstym problemem przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest odpowiednia odległość jaka powinna być zachowana od parkingu a sąsiednią działką. Dlatego wszystkie te przepisy określa prawo budowlane. Przy planowaniu parkingu warto wziąć pod uwagę miejsca postojowe dla mieszkańców jak i przyjezdnych.(testy uprawnienia architektoniczne)

Jaka powinna być odległość parkingu od budynku mieszkalnego? Taka odległość zależy od liczby miejsc postojowych. Dlatego jeśli miejsc postojowych jest nie więcej niż 4 odległość takich miejsc nie powinna być mniejsza niż 7 metrów, także w przypadku garażu otwartego  wielopoziomowego i tych miejsc zadaszonych. Gdy miejsc parkingowych jest więcej niż 4, powinny znajdować się w odległości co najmniej 10 metrów od budynku sąsiedniego. W przypadku  miejsc parkingowych w ilości 60 – wówczas odległość zwiększa się do 20 metrów.

Oczywiście każda zasada ma swoje wyjątki. Obejmują one miejsca parkingowe pod hotelem i między liniami rozgraniczającymi ulicę oraz te przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Dlatego w tym przypadku odległość od budynków mieszkalnych powinna wynosić co najmniej 5 metrów.(szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane)

Odpowiednia odległość parkingu od sąsiedniej działki budowlanej
Odpowiednia odległość parkingu od sąsiedniej działki budowlanej

Parking a sąsiednia działka budowlana

W przypadku miejsc postojowych  i odległości od sąsiedniej działki budowlanej sytuacja wygląda podobnie i jest warunkowana przez kilka aspektów. Jeśli liczba miejsce nie jest większa niż 4 – odległość od granicy działki powinna wynosić  co najmniej 3 metry.
Gdy liczba miejsc wynosi od 5 do 60 wówczas odległość nie powinno a być mniejsza niż 6 metrów. W przypadku ilości większej niż 60 taka odległość nie powinna być mniejsza niż 16 metrów. Tutaj również do wyjątków należą miejsca przy linii rozgraniczającej ulicę.

Ważnym aspektem są też wymiary parkingu dla samochodu osobowego, które powinny wynosić nie mniej niż 2,3 na 5 metrów. Gdy są umiejscowione wzdłuż jezdni, powinny być dłuższe – 6 metrów i co najmniej 3,5 metra szerokości. W przypadku rozmieszczenia wzdłuż chodnika – wówczas szerokość dopuszczalna to 2,3 metra.(akty prawne do egzaminu na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Ocena artykułu:

1
2

3 odpowiedzi

 1. Dzień dobry a co w przypadku kiedy właściciel Sąsiedniej Działki budowlanej wyrazić zgodę na to by parking przylega bezpośrednio do jego Działki? Czy ma to znaczenie?

  1. nie ma to znaczenia. przepis jest jasny.
   można starać się o odstępstwo od warunków technicznych, zgodnie z procedurą ujętą w prawie budowlanym.

  2. Czyvto dotyczy wszystkich miejsc czy pogrupowanych .np
   na dzialce ma być 9 parkingów więc mamy odległość np. 10 m .. czy nadal ona obowiązuje jezeli na działce będą 3 parkingi z 3 miejscami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com