fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Odbiór prac znikających

Odbierając remontowe roboty wykonawca zobowiązuje się do przedstawienia dokumentacji jakości z przeprowadzonych znikających prac. Kiedy brakuje takich dokumentów, w takim wypadku można żądać od inspektora przeprowadzenia kontrolnych odkrywek. Do najczęściej przeprowadzanych remontowych prac zalicza się prace posadzkowe i tynkowe. Chcąc je prawidłowo wykonać bardzo ważne staje się właściwe skontrolowanie oraz przygotowanie podłoża. Mając do czynienia z tynkowymi robotami należy potwierdzić odpowiednie przygotowanie powierzchni, które mają zostać poddane tynkowaniu. W przypadku betonowych powierzchni powinno się wykonać gruntowanie, natomiast mając do czynienia z drewnianą powierzchnią montuje się tynkarskie siatki. Poprawnie przygotowane podłoże powinno potwierdzić się za pomocą protokołu związanego z odbiorem znikających robót. (uprawnienia budowlane segregator)  

Odbiór prac znikających
Odbiór prac znikających

Harmonogram prac

Chcąc uniknąć zarzutu związanego z niedoinformowaniem o przebiegu prac inspektora bądź inwestora, które uniemożliwi kontrolę danych etapów znikających prac dobrym zaleceniem jest zgłoszenie inwestorowi harmonogramu prac wraz z podaniem dat, w których stawić się ma dana osoba na odbiór.  (uprawnienia budowlane program) Bardzo ważnymi dokumentami związanymi z potwierdzaniem jakości przeprowadzanych robót są deklaracje użytkowych właściwości budowlanych materiałów, jakie wbudowano. Nie posiadanie takich dokumentów  może wiązać się z zakwestionowaniem przeprowadzonych robót. W związku z tym bardzo dużą uwagę trzeba zwrócić na zestawy budowlanych wyrobów. Są to zestawy do wykonywania podwieszanych sufitów, działowych ścian czy podwieszanych wewnętrznych ściennych okładzin. Wyroby te powinny posiadać potwierdzenie ich zastosowania w budownictwie jako całość, czyli jako jeden wyrób stworzony z danego zestawu składowych elementów. Deklaracje użytkowych właściwości dla danych składowych elementów nie świadczą jednak o możliwości ich bezpiecznego użycia systemu jako całości w budownictwie. (uprawnienia budowlane 2022) 

Materiały z żywic i kleju

Budowlane roboty z zastosowaniem materiałów opierających się na klejach bądź żywicach można wykonywać w określonych wilgotnościowych i temperaturowych warunkach. W związku z tym jakość prac wiąże się z monitorowaniem wilgotności i temperatury podczas przeprowadzania robót i bezpośrednio po ich wykonaniu. Protokoły przy znikających robotach wymaga się podczas przeprowadzania odbioru każdych z wykończeniowych prac oraz po przeprowadzeniu montażu. Mając do czynienia z montażem drzwi, które posiadają określoną deklarowaną odporność przeciwwłamaniową należy koniecznie udokumentować wykonanie ich montażu zgodnie z instrukcją podaną przez producenta drzwi. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Poprawność wykonanych robót

Poza protokołami znikających robót powinno posiadać się także niekiedy oświadczenia specjalistów do tego uprawnionych odnośnie poprawności przeprowadzenia robót i odpowiednio przeprowadzonych kontrolno – pomiarowych czynności. Mając przykładowo na uwadze podwieszany sufit na metalowym ruszcie, po którym rozprowadza się elektryczne przewody, konieczne staje się potwierdzenie uziemienia rusztu. Podobna sytuacja zachodzi w przypadku lekkich działowych ścian wykonanych z kartonowo – gipsowych płyt, w środku których umieszczone zostało okablowanie. Kiedy nie mamy potwierdzonego sprawdzenia uziemienia dla tych elementów, może stanowić to podstawę do odrzucenia przeprowadzonych prac.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com