fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ochrona w żelbetowych konstrukcjach zbrojenia

Katodowa ochrona z zastosowaniem polskich cynkowych protektorów cechuje się dużą skutecznością w obiektach, jakie są cyklicznie bądź stale zanurzone we wodzie. W betonowych konstrukcjach zbrojeniowe pręty przy wysokim stopniu pH otaczającego środowiska pokrywa cienka warstewka tlenku żelaza. Dobrze przylega ona do powierzchni, jest odporna chemicznie i szczelna. Bardzo dobrze przewodzi ona także elektryczny prąd. Wraz z biegiem czasu, w wyniku zmniejszającego się poziomu pH otaczającego betonu, jaki to spowodowany jest karbonatyzacją i innego rodzaju przyczynami następuje w warstewce depasywacja i powstaje proces korozji.  (uprawnienia budowlane 2023)  

Ochrona w żelbetowych konstrukcjach zbrojenia
Ochrona w żelbetowych konstrukcjach zbrojenia

Ochrona katodowa podziemnych konstrukcji

W konstrukcjach podziemnych katodowa ochrona opiera się o umieszczenie w danej odległości anod, jakie dostarczają ochronny prąd w elektrolitycznym środowisku. W żelbetowych konstrukcjach, jakie stykają się z atmosferą anody dostarczające prąd muszą znajdować się w głębi bądź na powierzchni betonu. Poza elektrolitycznym środowiskiem znajduje się porowa ciecz betonu. Pozwala ona na przepływanie prądu słabego, ale jednak wystarczającego do tego, aby wywołać elektrochemiczną polaryzację. Kryterium katodowej ochrony w żelbecie jest pomiar wyłączeniowego potencjału. Określa się go w czasie wynoszącym od 0,1 do 1,0 s po dokonaniu odłączenia prądu katodowej ochrony, jaki powinien wynosić mniej od -720 mV względem elektrody chlorosrebrowej odniesienia. (uprawnienia budowlane segregator)  

Wymiana betonu

W praktyce krajowej stosowana metoda polegająca na wymianie skarbonatyzowanego albo skażonego betonu jest prosta pod względem technologicznym i stosunkowo tania. Metoda ta jedna jest zawodna. Nieoczyszczone i źle zabezpieczone w konstrukcji ogniska korozji na zbrojeniowym pręcie pod skażonym betonem w krótkim czasie staną się zarzewiem powtórnego rozwijania się destrukcyjnych procesów. Zarówno metody, jak i zasady korzystające z elektrochemicznych zjawisk do ochraniania prętów w konstrukcjach od wielu lat nie mają pełnego uznania na rynku w Polsce. Korzysta się z nich jednak w budowlanych praktykach. (uprawnienia budowlane testy) 

Realkalizacja betonu

Metoda opierająca się o realkalizację betonu oraz na usuwaniu z betonu chlorków zalicza się do prewencyjnych zabiegów. Pozwalają one utrzymać w dłuższym przedziale czasu pasywacji zbrojeniowej stali poprzez regenerację otuliny, zanim zakażeniowa strefa dotrze do zbrojeniowej stali. W betonowej otulinie realkalizacja polega na przywracaniu większej wartości pH w betonie. Można przeprowadzić ją elektrochemiczną metodą, jaka opiera się o krótkotrwały przepływ prądu pomiędzy zbrojeniem a anodą. Umieszcza się ją w nasączonym okładzie alkaicznym za pomocą roztworu elektrolitu, który to układa się na betonowej powierzchni. Stosuje się tu też niekiedy dyfuzję jonów pomiędzy okładem wysyconym roztworem węglanowych jonów oraz hydroksylowych, jaki umieszcza się na betonowej powierzchni, a betonową otuliną zbrojenia. (uprawnienia budowlane cena) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com