fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Obróbka stykowych płaszczyzn

W związku z tym, że podczas klejenia wymagana jest precyzyjna obróbka stykowych płaszczyzn, która umożliwia wykonanie spoin mających szerokość od 1 do 2 mm. Takie złącza znajdują zastosowanie przy gazobetonowych elementach. Klejone złącza w połączeniach gazobetonowych elementów są znane w skandynawskich państwach. W Polsce obecnie są wdrażane na próbę przy wielkowymiarowych osłonowych ścianach (uprawnienia budowlane 2021).

Obróbka stykowych płaszczyzn
Obróbka stykowych płaszczyzn

Czym powinny wyróżniać się złącza wewnętrznych ścian płytowych?

Złącza przy płytowych wewnętrznych ścianach, które stanowią rodzaj przegrody pomiędzy mieszkaniami muszą być szczelne (program uprawnienia budowlane). Nie mogą przepuszczać powietrznych dźwięków, zapachów z innego pomieszczenia, a także światła. Biorąc pod uwagę fakt, że betonowy trzpień podczas skurczu może ulec odspojeniu od krawędzi przy którejś ścianie, należy zaprojektować szereg złamań w krawędziach tych ścian. Robi się to po to, aby żadna z ewentualnych rys nie przechodziła prosto w przekroju łącza. W takim wypadku należy zastosować wypełnienie spoinowe na odpowiednią grubość za pomocą pakuł. Bardzo ważnym elementem przy poruszaniu zagadnienia o złączach dotyczących zewnętrznych płytowych ścian jest jego rozwiązanie dotyczące izolacji. Musi ona zabezpieczać przed przewiewaniem i przenikaniem deszczówki do wnętrza budynku.

Tradycyjne budynki

Jeżeli mamy do czynienia z budynkiem tradycyjnym, gdzie zewnętrzne ściany są wykonane z cegły i pokryte tynkiem, a ich grubość wynosi około 50 cm, praktycznie nie ma możliwości, aby doszło do zawilgocenia muru. Dotyczy to nawet budynków stawianych, w bardzo wilgotnych, morskich klimatach. Gdy budynek zostanie odpowiednio wypełniony zaprawą spoinową pomiędzy cegłami, ściany można określać jako w 100% szczelne. Nadmierne zawilgocenia murów i tynków negatywnie wpływają na trwałość (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). W związku z tym częstym zastosowaniem, jakie się wykorzystuje są m.in. wieńczące gzymsy, okapy, blaszane okapniki. Poza architektonicznymi funkcjami, chronią one elewację przed przedstawianiem się do niej wody.

W wyniku przeprowadzonych analiz stwierdzono, że mając do czynienia z budynkiem 5 kondygnacyjnym. Wieńczący gzyms jest wysunięty o 40 cm przed płaszczyznę elewacyjną. Ilość opadów która spada na elewacje jest mniejsza o około 40 % w skali roku. Bardzo zły wpływ na elewację ma deszcz, który pada ukośnie pod wpływem podmuchów wiatru. Woda nie odpływa pionowo, lecz zostaje przyciśnięta i wtłoczona w szczeliny ścian. Dlatego też poziome osłony typu gzymsy chronią tylko częściowo budynek przed przenikaniem deszczówki do spoin.

Co powinny uwzględniać konstrukcyjne połączenia w węzłach ścian?

Konstrukcyjne połączenia w węzłach ścian muszą uwzględniać montaż tak, aby każda z czynności łączeń zarówno zbrojarskich jak i spawalniczych, betonowych mogły odbywać się w odpowiednim czasie oraz kolejności. Wszystko powinno być dostosowane do cykli montażowych prefabrykatów. Jeżeli nie ustalimy konkretnego planu działań, prace mogą się wydłużyć. Może zajść w związku z tym także potrzeba użycia dodatkowych montażowych połączeń (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com