fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rozmieszczanie obiektów metalowych

Zanim przystąpi się do montażu, osoba odpowiedzialna musi skontrolować narzędzia montażowe, robiąc bez obciążeń każdy ruch pracy. Unoszenie części może zachodzić tylko przy piórowym umieszczeniu lin. Unoszenie części przy korzystaniu z przyrządów montażowych jest niedozwolone. Część nie powinna być unoszona i trzymana w powietrzu nad pracownikami. Transport części musi zachodzić delikatnie i starannie, bez gwałtownych ruchów. Przed uniesieniem części pracownicy linowi muszą skontrolować, czy ugruntowione w część zaczepy nie zniszczyły się. Najpierw część warto podnieść tak wysoko (na około 0,3m) i skontrolować właściwość uniesienia. (uprawnienia budowlane kontakt)

Rozmieszczanie obiektów metalowych
Rozmieszczanie obiektów metalowych

Śruby fundamentowe

Umieszcza się dwoma metodami. Pierwsza z nich skupia się na zadu śrub, obliczeniach ich rozmieszczenia i odpowiednio do właściwych otworów w blaszce umieszczenia ich. Pozwala się na zostawienie w stopie płaszczyznowej luk, w jakie umieści się potem kotwie filaru. Metoda ta nie jest najlepszą, bo filar trzymany bywa na haku żurawia przez pełen czas betonowania musi cały czas być podparty odciągami czy zastrzałami. Sposób montażu filarów bywa identyczny jak filarów żelbetowych. (uprawnienia budowlane 2021) Tak samo umieszcza się resztę części, przykładowo dźwigary czy belki. Rozbieżność jest w tym, że od razu po umieszczeniu w odpowiednim miejscu robi się złącza montażowe śruby, przez co w większości sytuacjach nie dopuszcza się do stężenia zamieszczanych części. Niestałe części, przykładowo kratownice, potrzebują nadprogramowego wsparcia.

Wsparcie

Wsparcie wymierza się i wspomina o nim w planie kratownicy. Posiada ono za zadanie uchronienia pasów kratownicy przed odgięciem się podczas montowania. Montowanie dźwigarów z metalu potrafi zachodzić przy użyciu zamieszczenia do jednego bądź dwóch haków. Rozplanowanie montażu budowli metalowych bywa zbliżona do żelbetowych. Montaż potrafi być przeprowadzany sposobem kolejnym bądź mieszanym. Montowanie wielkich hal fabrycznych robi się sposobem taśmowym. Blisko hali rozmieszcza się tor, po jakim można się przemieszczać, na jakim zamieszczane są elementy okrycia hali. Filary i mury bywają robione sposobem klejonym. (uprawnienia budowlane program) Element okrycia zrobiony na następnych punktach pracy jest transportowany suwnicą czy żurawiem na odpowiednią do tego bramownicę z dźwigarami, na jakiej element bywa transportowany na miejsce docelowe. W tym miejscu przy użyciu dźwigników, element zniża się na głowicach filarów.

Prace montażowe

W przedziale od wiosny do jesieni prace montażowe da się przeprowadzać, jak prędkość wiatru nie jest większa od 10 m/s. W przypadku prędkości jakie zbliżają się do 14m/s warto zmniejszyć maksymalne obciążenie o 25%, a kiedy już tą prędkość przekroczy, należy natychmiast zastopować roboty. W zimę, prace nie mogą być przeprowadzane kiedy szybkość wiatru jest większa od 8m/s. Montaż trzeba też zastopować kiedy:

-jest temperatura – 10°C, (akty prawne uprawnienia budowlane)

-jest słaba widoczność, mniejsza niż na 30m,

-podczas deszczu czy śniegu,

-od razu po opadach,

-w przypadku gołoledzi. (program egzaminu na uprawnienia)

W sytuacji kiedy temperatura bywa mniejsza od – 5°C, wskazane są dziesięciominutowe pauzy co godzinę, aby robotnicy mieli chwilę na ogrzanie się. W trakcie robienia montażu wieczorem, należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu.

Napowietrzne instalacje

Blisko obszaru montowania nie mogą widnieć napowietrzne instalacje elektryczne. Warto używać tylko kabli, jakie znajdują się pod ziemią. Strefy zagrożenia warto przed zaczęciem montowania określić prawidłowo widocznymi tabliczkami. Można też ustawić tabliczkę, jaka będzie ostrzegać przed wejściem na obszar osób trzecich. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Żeby uchronić udźwig żurawia, przed dźwiganiem za dużych mas niż potrafi, warto jest wywiesić tabliczkę, z informacją o maksymalnym udźwigu. Przyrządy do podnoszenia, liny, haki, pęta, zblocza, trzeba każdego dnia kontrolować, czy nie są uszkodzone. Warto też sprawdzać pasy jezdne oraz tor po jakim porusza się żuraw i od razu naprawiać uszkodzenia. Do tego tor i jego podłoże muszą zostać kontrolowane zawsze po dużych deszczach.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com